Google Sklep Play: lista 151 szkodliwych aplikacji. Usuń je z telefonu

Google Sklep Play: lista 151 szkodliwych aplikacji. Usuń je z telefonu

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
26.10.2021 13:34

W Sklepie Play z aplikacjami na Androida wykryto kolejną porcję fałszywych aplikacji. Tym razem badacze z firmy Avast zidentyfikowali aż 151 programów, które w praktyce tylko wyłudzały pieniądze od użytkowników, zapisując ich do usług Premium SMS.

Avast opisuje wykryte w ostatnim czasie fałszywe aplikacje w ramach kampanii UltimaSMS. Chodzi aż o 151 programów na Androida, które w różnych momentach były lub wciąż są dostępne w Sklepie Play, a tylko w Polsce pobrano je 170 tys. razy (na świecie ponad 10,5 mln). Warto więc pilnie sprawdzić, czy aplikacje wciąż są zainstalowane w smartfonach, a jeśli tak - usunąć je.

Nazwa kampanii - UltimaSMS - ma ciekawe źródło. Jak się okazuje, jedna z pierwszych aplikacji, które wykrył badacz to Ultima Keyboard 3D Pro, co stało się inspiracją dla nazwy całej serii programów zapisujących użytkowników do usług Premium SMS. Chociaż część aplikacji została już usunięta ze Sklepu Play, Avast wciąż odnotowuje nowe próbki podobnych, zainfekowanych programów. Udostępniona na GitHubie lista zainfekowanych aplikacji do usunięcia prawdopodobnie nie wyczerpuje więc tematu.

Przykład fałszywej aplikacji na Androida
Przykład fałszywej aplikacji na Androida© Avast

Mechanizm oszustwa w opisywanych aplikacjach jest stosunkowo prosty. Po instalacji oprogramowanie sprawdza z jakiego kraju pochodzi użytkownik, wykorzystując do tego IMEI oraz wprowadzony przez użytkownika numer telefonu. Krótki formularz prowadzi do zapisania użytkownika do płatnej usługi SMS. Avast podaje, że opłaty mogą wynieść do 40 dolarów miesięcznie, czyli przeszło 150 złotych.

Jak zawsze w przypadku fałszywych aplikacji ze Sklepu Play na Androidzie przypominamy, że usunięcie ich przez Google'a z oferty nie jest równoznacznie z automatyczną dezinstalacją ze smartfonów użytkowników. Jeśli programy zostały pobrane przed wykryciem w nich szkodliwego kodu i usunięciem ze Sklepu Play, o usunięcie z telefonów muszą zadbać sami użytkownicy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)