DreamWorks uwolnił narzędzia do efektów wolumetrycznych

DreamWorks uwolnił narzędzia do efektów wolumetrycznych

23.11.2012 16:12, aktualizacja: 20.01.2015 16:21

Na ekrany kin na Świecie wchodzi produkcja „Strażnicy marzeń” DreamWorks (polska premiera 4 stycznia), ale jeśli animatorzy chcieliby w swoich własnych dziełach wykorzystać podobne efekty, mogą sięgnąć po to samo narzędzie, którego używa studio. OpenVDB używany do generowania efektów wolumetrycznych jest dostępne za darmo, wraz z kodem źródłowym. Właśnie ukazała się jego wersja 0.99, co z kolei skłoniło Wall Street Journal do odświeżenia tematu.

OpenVDB przeznaczony jest do umieszczania w scenach takich efektów, jak dym, mgła o zmiennej gęstości czy materiały amorficzne. Efekty pracy z tym narzędziem można było zobaczyć w „Strażnikach marzeń”, „Kocie w butach” czy trzeciej części „Madagaskaru”. Twórcy programu nie chcą zdradzić ile ich kosztowało opracowanie formatu zapisu danych i narzędzi. Mają jednak nadzieję, że dzięki udostępnieniu kodu źródłowego i oprogramowania za darmo, efekty pracy przerodzą się w standard w branży.

Studio DreamWorks już w sierpniu otworzyło format zapisu OpenVDB, oparty na opracowanym na potrzeby studia VDB, który to pozwala na produkcję efektów na ogromną skalę. Hierarchiczna struktura danych w połączeniu z narzędziami do manipulacji pozwala na operowanie na niemal nieograniczonych siatkach voxeli. Tym samym DreamWorks „przeskoczył” ograniczenia pamięciowe maszyn, z którymi borykają się niestety inne programy. OpenVDB ma postać napisanej w C++ biblioteki, z której korzystać mogą programy do animacji 3D. Obecnie można pobrać także biblioteki przeznaczone specjalnie dla programu Houdini, którego będzie w przyszłości częścią. Dociekliwi mogą poczytać na temat wykorzystanych metod między innymi w pubikacjach Kena Musetha, którego praca na polu animacji 3D jest z pewnością godna uwagi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)