DVB-T2 od 2022 roku. 2,3 mln gospodarstw może zostać bez telewizji

DVB-T2 od 2022 roku. 2,3 mln gospodarstw może zostać bez telewizji
08.10.2021 08:53
Pilot TV
Pilot TV
Źródło zdjęć: © Pixabay

Cyfrowa telewizja naziemna w Polsce będzie nadawana w standardzie DVB-T2 od czerwca 2022 roku. Jak wynika z badań, 2,27 mln gospodarstw domowych może wtedy stracić dostęp do telewizji - bo sprzęt nie jest gotowy na zmianę, a odbiorcy o niej nie wiedzą.

Serwis wirtualnemedia.pl przypomina o nadchodzącej zmianie standardu nadawania telewizji. W II kwartale 2022 roku obecny standard DVB-T zostanie całkowicie zastąpiony nowszym DVB-T2/HEVC, dzięki czemu odbiorcy zyskają lepszą jakość obrazu, potencjalnie więcej kanałów w HD i dźwięk wyższej jakości. By odbierać taki sygnał, niezbędny jest jednak stosunkowo nowy telewizor z właściwym tunerem.

Jak wynika z badań Krajowego Instytutu Mediów, aż 2,27 mln gospodarstw w Polsce nie jest na tę zmianę gotowych. Znakomita większość Polaków z tej grupy w ogóle nie wie o nadchodzącej zmianie, a niektórzy z przyczyn ekonomicznych nie dysponują telewizorem, który umożliwi odbiór sygnału. Zakup nowego odbiornika TV nie jest jedynym rozwiązaniem. Można również dokupić dekoder DVB-T2 i w tej sposób odbierać nowy standard cyfrowej telewizji.

"Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 proc. tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 proc. odbiera sygnał DVB-T2 HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie" - tłumaczył niedawno Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów, cytowany przez wirtualnemedia.pl.

Zakupem nowego telewizora lub dekodera warto zainteresować się jak najszybciej. Wcześniej należy sprawdzić, czy w ogóle jest taka konieczność, bo już obecny sprzęt (nawet ten kupiony kilka lat temu) może być zgodny z DVB-T2. By zasięgnąć odpowiednich informacji, można sprawdzić specyfikację techniczną danego urządzenia lub skorzystać z wygodnej bazy danych zaproponowanej niedawno przez TVP.

Decydując się na zakup nowego sprzętu warto mieć na uwadze będące dziś codziennością problemy z dostępnością elektroniki. Chcąc kupić urządzenie na ostatnią chwilę, może się okazać, że po prostu zabraknie ich na rynku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)