DxO Optics Pro czyli cyfrowa ciemnia

DxO Optics Pro czyli cyfrowa ciemnia

27.01.2011 15:42

Nasza baza programów wzbogacona została o bardzo ciekawą pozycję, jaką jest DxO Optics Pro, czyli zaawansowana „cyfrowa ciemnia”. W odróżnieniu od innych, ten program bardzo mocno bazuje na parametrach sprzętu fotograficznego.

Dzięki rozbudowanej bibliotece modułów DxO Optics Pro jest w stanie szybko i precyzyjnie usunąć niedoskonałości zdjęć wynikające z budowy aparatu i obiektywu oraz doskonale dopasować kolory. Filtry zostały przygotowane w laboratorium DxO na podstawie bardzo szczegółowej analizy efektów pracy z wieloma kombinacjami aparatów i obiektywów. Odpowiednie parametry pozwalają na redukcję zakrzywienia i rozciągnięcia obrazu, redukcję winiety, odpowiednie wyostrzenie i usunięcie aberracji chromatycznych. Precyzyjna korekta geometrii zdjęcia pozwala na przywrócenie obiektom znajdującym się na obrzeżach zdjęcia naturalnego wyglądu i nadanie obiektom prawidłowych proporcji i kształtu. Korekta horyzontalna i wertykalna ułatwia nadanie zdjęciom prawidłowej perspektywy.

W DxO Optics zaimplementowana została ciekawa technologia optymalizacji lokalnego i globalnego poziomu ekspozycji i kontrastu. Każdy obszar zdjęcia jest traktowany jako samodzielna część, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie równowagi między obszarami jasnymi i ciemnymi a lokalne ustawienia kontrastu pozwalają na uwypuklenie detali w cieniu. Z użyciem tych parametrów można przywrócić naturalny wygląd nieprawidłowo naświetlonym fragmentom zdjęć lub uzyskać efekt przypominający obraz HDR. W podobny sposób można wielopunktowo sterować balansem bieli.

Interfejs programu jest złożony, ale intuicyjny. Początkującym użytkownikom z pewnością pomogą wyświetlane porady. Ponadto producent przygotował przestrzenie robocze dostosowane do stopnia zaawansowania użytkownika. Po dłuższej pracy z programem i zapoznaniu się z narzędziami warto zainwestować trochę czasu w stworzenie własnej przestrzeni z najczęściej używanymi paletami. Ponadto DxO Optics doskonale nadaje się do pracy z całymi sesjami. Warto również przyjrzeć się predefiniowanym ustawieniom, które z pewnością ułatwią i przyśpieszą pracę.

Wersję testową programu DxO Optics Pro 6 można pobrać dla systemów Windows i Mac OS X w dziale Programy -> Grafika -> Katalogowanie i obróbka zdjęć. Tej wersji można używać za darmo i bez ograniczeń przez 31 dni.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)