Dyktando przez GG już w niedzielę

Dyktando przez GG już w niedzielę

19.10.2012 17:23, aktualizacja: 19.10.2012 18:12

Dyktando to dla jednych powracający koszmar z czasów szkolnych, dla zaś innych ciekawe wyzwanie. Od lat w Katowicach organizowany jest konkurs Ogólnopolskie Dyktando, które ma sprawdzić znajomość uchodzących za niełatwe zasad pisowni języka polskiego. Od 1993 roku Dyktando piszą także dziennikarze, aktorzy, artyści i politycy. Zadanie nie jest łatwe — tekst zawsze przygotowują wybitni językoznawcy, zaś do tej pory tylko 5 osobom w historii udało się je napisać bezbłędnie, choć wyzwanie podjęło w sumie już ponad 51 tysięcy osób.

Komunikatory raczej do poprawnego pisania nie zachęcają, ale GG już w 2007 roku zrobiło podejście do promocji poprawnej pisowni i zorganizowało Gadu-Dyktando, czyli pierwsze internetowe dyktando, w którym można było wziąć udział przez komunikator. Wydarzenie cieszyło się sporą popularnością — pisało je za każdym razem kilkanaście tysięcy osób. Opis tekstu i przebiegu konkursu z 2008 roku zachował się na niedoczytalni, z 2009 roku na MojejGeneracji. W tym roku jednak GG przystępuje do inicjatywy ogólnokrajowej i umożliwi wzięcie udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie bez wyjazdu do Katowic.

350033159288743873

Aby wziąć udział w Dyktandzie, należy wyposażyć się w najnowsze GG i dodać do kontaktów numer 33. Na ten numer trzeba wysłać hasło „Dyktando”. W odpowiedzi otrzymamy regulamin konkursu i po przeczytaniu i zaakceptowaniu będziemy mogli przystąpić do pisania. Tekst zostanie wyemitowany podczas konkursu odbywającego się w Katowicach, czyli o 11 w niedzielę, 21 października, na kanale „Zabawy z językiem — Dyktando” Polskiego Radia, którego można oczywiście słuchać z poziomu komunikatora. Wszystkie niezbędne informacje oraz odnośniki można znaleźć na stronie GG.

W katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek do Dyktanda przystąpi tysiąc uczestników, zaś do internetowej części zapisało się już kilka tysięcy osób i wciąż przybywa. Użytkownicy GG, którzy najlepiej poradzą sobie z napisaniem przygotowanego tekstu, mogą liczyć na nagrody: zwycięzca otrzyma iPada, zaś pozostali użytkownicy z czołówki (14 osób) — atrakcyjne zestawy książek.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)