Dziadek wykazał się niezwykłym refleksem. Nagrał próbę "oszustwa na wnuczka"

Dziadek wykazał się niezwykłym refleksem. Nagrał próbę "oszustwa na wnuczka"

Oszustwo na wnuczka wciąż powraca
Oszustwo na wnuczka wciąż powraca
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
10.12.2021 09:28

Oszustwo na wnuczka jest dobrze znaną i często wykorzystywaną metodą wyłudzenia pieniędzy od starszych osób. Jak donosi Życie Kalisza, jego czytelnikowi udało się taką rozmowę zarejestrować. Nagranie może pomóc w uświadamianiu istniejącego problemu i pokazaniu sposobu, w jaki działają oszuści.

Serwis Życie Kalisza donosi, że jego czytelnik wykazał się niezwykłym refleksem, dzięki któremu na dyktafon nagrał próbę wyłudzenia pieniędzy w formie popularnego oszustwa na wnuczka. Starszy mężczyzna przez ponad 9 minut zwodził oszustów, a w międzyczasie poprosił swojego syna, aby zawiadomił o zajściu policję. Mężczyzna przekazał też nagranie redakcji lokalnego serwisu, która postanowiła opisać całe zdarzenie i ostrzec innych przed oszustami.

Oszustwo na wnuczka powraca

Nagranie całej rozmowy jest dostępne w sieci. Można je odsłuchać tutaj. Wynika z niego, że oszuści próbowali wyłudzić 50 tys. złotych. Oszustwo na wnuczka nie jest niczym nowym. Powraca co jakiś czas, ale mimo licznych ostrzeżeń i kampanii informacyjnych oszuści co jakiś czas odnoszą sukces i przejmują oszczędności starszych osób.

Schemat oszustwa ciągle pozostaje taki sam. Przestępcy dzwonią do swoich ofiar. Podając się za wnuczka danej osoby, proszą o przekazanie określonej kwoty pieniędzy, które zazwyczaj mają być odebrane przez osoby trzecie. W rozmowie oszuści podkreślają, że pieniądze są pilnie potrzebne np. na naprawę samochodu, spłacenie długu, czy jak w opisywanym przez Życie Kalisza przypadku, pomoc po potrąceniu pieszego na pasach. Przestępcy wykorzystują emocje starszych osób, a także ich ufność.

W okresie przedświątecznym pojawia się coraz więcej wariantów oszustw telefonicznych i internetowych. Warto zachować wyjątkową czujność i pamiętać, że oszuści przy wykorzystaniu dostępnych technologii są w stanie podrabiać strony internetowe, rozsyłać szkodliwe oprogramowanie, które śledzi nasze działania na komputerze czy smartfonie. Dużą popularnością cieszy się też tzw. spoofing telefoniczny, w przypadku którego dzwoniący podszywa się pod inne numery np. banku, a niekiedy nawet Policji czy innych instytucji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)