Dzięki Samsungowi wielogigabitowe połączenia Wi-Fi uodpornią się na biegającego po pokoju kota

Dzięki Samsungowi wielogigabitowe połączenia Wi‑Fi uodpornią się na biegającego po pokoju kota

Dzięki Samsungowi wielogigabitowe połączenia Wi-Fi uodpornią się na biegającego po pokoju kota
14.10.2014 13:16, aktualizacja: 14.10.2014 13:33

Urządzenia Wi-Fi działające w standardzie 802.11ac nieupowszechniły się jeszcze na dobre w naszych domach, wiele osóbwciąż korzysta z sieci 802.11b/g – a tu Samsung głośnoobwieszcza kolejny wielki przełom techniczny, standard 802.11ad,który ma przyspieszyć bezprzewodową transmisję danych nawetpięciokrotnie. Działające w paśmie 60 GHz rozwiązanie pozwolina przesłanie między dwoma urządzeniami pliku 1 GB wciągu trzech sekund, minimalizując zakłócenia połączenia dzięki pierwszejna świecie *technologii kształtowania mikrowiązek.*Przyjrzyjmy się jednak bliżej osiągnięciu koreańskiej firmy, czyfaktycznie mamy do czynienia z jakimś przełomowym wynalazkiem?

Informacja prasowa Samsungapozostawia sporo wątpliwości. Czytamy w niej o nowym standardzieWi-Fi Samsunga. Problem jednak w tym, że 802.11ad to nic nowego,przedstawianie tego jako Wi-Fi też jest sporym nieporozumieniem.Przede wszystkim do tej pory przez Wi-Fi rozumiano standardykomunikacji radiowej w pasmach o względnie niskiej częstotliwości(2,4 GHz i 5 GHz). Zasięg Wi-Fi to nawet kilkadziesiąt metrów.Tymczasem komunikacja w paśmie 60 GHz, rozwijana pod nazwą WiGig(ze względu na możliwość osiągnięcia transferów na poziomie 1Gb/s) to zupełnie coś innego – fale radiowe mają tu zasięgkilku metrów, każda ściana jest dla nich przeszkodą.

Z powodów raczej marketingowychniż technicznych konsorcjum Wi-Fi Alliance wchłonęło WiGig,uznając je za część swojej rodziny standardów komunikacjibezprzewodowej, ale nie przyniosło to zauważalnych na rynkuefektów. Standard, nazwany 802.11ad, będący zbiorem definicji dlafizycznej warstwy sieci 802.11 tak, by mogły działać w paśmie 60GHz, przyjęto w 2012 roku. Sprzętu obsługującego 60 GHz Wi-Fijest jednak dotąd jak na lekarstwo, mimo że wielu producentów, nietylko Samsung, ale też Qualcomm i Intel, inwestowało w prace nad tątechnologią.

Pasma częstotliwości Wi-Fi (źródło: IEEE Forum)
Pasma częstotliwości Wi-Fi (źródło: IEEE Forum)

Zainteresowanie uzasadnione, gdyż60 GHz Wi-Fi daje nam naprawdę duże pasmo transferu wnieregulowanych pasmach. Jeden kanał 802.11ad ma maksymalnąprzepustowość na poziomie 4,6 Gb/s, całe zaś to pasmo maszerokość ok. 8 GHz, więc zdoła przekazać wiele – te wszystkiewizje Intela o całkowicie bezprzewodowych PC, strumieniującychwideo 4K do kilku monitorów jednocześnie, nie są wcale nierealne…o ile oczywiście nie zaczniemy np. chodzić z nadajnikiem w dłoni,albo gdzieś na biurku ktoś nie postawi kubka z kawą. WiGig, czyteż 60 GHz Wi-Fi 802.11ad, sprawdzało się bowiem tylko wkontrolowanych przestrzeniach laboratoriów, dla rozwiązań takichjak stacje dokujące czy odbiorniki telewizyjne, zwykle stojące wjednym miejscu.

Wygląda na to, że Samsungowi udało się rozwiązać tenproblem. Szczegółów szukać w oficjalnym komunikacie na próżno,nie do końca wiemy, czym miałaby być ta pierwsza na świecietechnologia kształtowania mikrowiązek, antenakształtująca wiązkę o szerokim pokryciu, czy projektyobwodów dla fal milimetrowych. Firma deklaruje jedynie, żeosiągnięto znaczne zwiększenie jakości połączeń 60 GHz. KimChang Yong, szef działu badawczo-rozwojowego Samsunga stwierdził,że pokonano bariery stojące na drodze do komercjalizacji tejprzełomowej techniki, a wszelkie zmiany w otoczeniu, któremogłyby zakłócić połączenie, zostaną uwzględnione w ciągumniej niż jednej trzytysięcznej sekundy. Swoje osiągnięcieproducent chce zastosować w takich dziedzinach jak Internet Rzeczy,inteligentne domy, sprzęt medyczny, telekomunikacja i multimedia.

Pomysły na wykorzystanie 802.11ad (źródło: IEEE Forum)
Pomysły na wykorzystanie 802.11ad (źródło: IEEE Forum)

Jest w tym wszystkim tylko jeden problem. Trwają prace nad802.11ax,standardem komunikacji bezprzewodowej, który w idealnych warunkach(laboratorium, anteny 4x4 MIMO) pozwoli na transfery na poziomienawet 14 Gb/s. Co najważniejsze zaś, to wszystko w paśmie 5 GHz, awięc bez problemów, jakie towarzyszą od samego początkurozwiązaniom WiGig.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)