Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak chronić się przed cyberatakami? KPRM udostępnia poradnik

Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak chronić się przed cyberatakami? KPRM udostępnia poradnik09.02.2021 14:35
Dzień Bezpiecznego Internetu. KPRM publikuje poradnik (fot. KPRM)
Dzień Bezpiecznego Internetu. KPRM publikuje poradnik (fot. KPRM)

Dzień Bezpiecznego Internetu to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Święto powstało w ramach programu "Safer Internet" i jest obchodzone w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce. W tym roku przypada ono na 9 lutego.

W naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK - instytut odpowiedzialny za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. W ramach inicjatywy, każdego roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, a także osoby prywatne do organizowania przez cały luty lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu. KPRM udostępnia poradnik

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. - Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy - czytamy w raporcie "Korzystanie z internetu”. - Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa - alarmuje minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

  • Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców - wyjaśnia minister Marek Zagórski. - Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione - zaznacza.

W związku z obchodzonym dziś świętem, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów postanowiła przypomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym internauci korzystający z mediów społecznościowych mogą uchronić się przed cyberatakami. Oto one:

Więcej informacji znajdziecie w specjalnym poradniku dostępnym na stronie KPRM.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała ważny komunikat dotyczący internetowych wyzwań. Z jego treścią można zapoznać się w tym artykule.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)