Dziś FBI wyłącza serwery pomagające ofiarom DNSChangera

Dziś FBI wyłącza serwery pomagające ofiarom DNSChangera

09.07.2012 10:17

DNSChanger to malware, który zmienia konfigurację DNS komputera, aby kierować użytkownika na szkodliwe strony. Malware został unieszkodliwiony w listopadzie, a dziś odłączane są serwery należące do FBI, które umożliwiały użytkownikom normalne korzystanie z Internetu.

DNSChanger zmieniał konfigurację sieciową zainfekowanego komputera tak, aby łączył się z serwerem nazw (DNS) należącym do przestępców, skąd z kolei otrzymywał błędne adresy stron — zamiast na zwykłe strony, użytkownik kierowany był na strony wyłudzające pieniądze. FBI zastąpiło te serwery własnymi, które umożliwiły posiadaczom zainfekowanych komputerów uzyskiwanie prawidłowych adresów. Serwery te są właśnie wyłączane.

Dla pewności warto zajrzeć na jedną ze stron sprawdzających, czy komputer prawidłowo wyszukuje nazwy: www.dns-ok.us lub cert.pl. Według obliczeń CERT Polska w 2011 roku trojanem zaraziło się 370 tysięcy komputerów w naszym kraju, co postawiło nas na trzeciej pozycji na świecie pod względem liczby infekcji. Obecnie jest ich dużo mniej choć nadal sporo — na całym świecie przynajmniej 270 tysięcy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)