E-skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia. Podsumowujemy, co warto wiedzieć

E‑skierowanie obowiązkowe od 8 stycznia. Podsumowujemy, co warto wiedzieć

fot. Unsplash
fot. Unsplash
07.01.2021 08:20

Po wprowadzeniu e-recepty przyszła pora na skierowania na leczenie w formie elektronicznej. Od 8 stycznia 2020 e-skierowanie będzie obowiązkowe, a jego wystawienie oraz odbiór będą wyglądały tak samo, jak w przypadku elektronicznej recepty. Jest to kolejny krok, mający na celu usprawnienie pracy służb medycznych, którego podstawą jest cyfryzacja.

Wystawienie e-skierowania

Skierowanie w formie elektronicznej wystawia się podobnie, jak e-receptę. W tym celu lekarz musi wprowadzić wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

Następnie pacjent otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem lub mail z załączonym plikiem PDF ze skierowaniem. W tym celu wymagane jest jednak posiadanie Internetowego Konta Pacjenta (KIP), do którego dostęp uzyskuje się przez profil zaufany na stronie pacjent.gov.pl. Jeśli nie mamy KIP, otrzymamy od lekarza wydrukowane skierowanie.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158016618990686]

Jeżeli zastanawiacie się, jak założyć Internetowe Konto Pacjenta, sprawdźcie w naszym poradniku, który powstał przy okazji wprowadzenia e-recepty. KIP przyda się również do śledzenia swojego leczenia, ponieważ znajdziemy tam pełną historię wystawionych skierowań oraz recept.

Umawianie wizyty u specjalisty

Aby umówić się u specjalisty, konieczne będzie podanie 4-cyfrowego kodu, który przyjdzie SMS-em, mailem lub otrzymamy na wydrukowanym przez lekarza skierowaniu. Konieczne będzie również potwierdzenie tożsamości za pomocą numeru PESEL, ale zarezerwować wizytę można zarówno osobiście w recepcji placówki medycznej, jak i telefonicznie.

PAP zwraca uwagę, że "lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu lub systemu gabinetowego albo systemu e-zdrowie". Według danych Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 roku lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, a między 1 a 13 listopada 2020 roku w dzień roboczy średnio 32 tys.

źródło: PAP

[frame]Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)