Elektroniczny Urząd Skarbowy na horyzoncie. Sprawy dot. PIT, CIT i VAT załatwisz online

Elektroniczny Urząd Skarbowy na horyzoncie. Sprawy dot. PIT, CIT i VAT załatwisz online

E-Urząd Skarbowy ma w pełni działać w 2022 roku, fot. Pixabay
E-Urząd Skarbowy ma w pełni działać w 2022 roku, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
30.12.2020 17:46

E-Urząd Skarbowy ma być w pełni gotowy w 2022 roku, a do tego czasu będzie oferować coraz więcej elementów udostępnianych stopniowo – przypomina serwis wirtualnemedia.pl, informując o gotowym już projekcie ustawy Ministerstwa Finansów i KAS.

Elektroniczny Urząd Skarbowy ma docelowo umożliwiać między innymi załatwianie spraw związanych z podatkami PIT, CIT i VAT. Jak ogłosiło Ministerstwo, e-Urząd Skarbowy tworzony jest z myślą o podatnikach, płatnikach, pełnomocnikach, komornikach sądowych i notariuszach. Każdy zalogowany do systemu będzie mieć dostęp do dotyczących go informacji podatkowych, a także tych, które sa związane z pozyskanym pełnomocnictwem.

Możliwe będzie również realizowanie obowiązków podatkowych i wygodne komunikowanie się z organami KAS. W praktyce mowa więc o narzędziu, które w dużej mierze może przypominać PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie dopiero co wdrożono nowe, uproszczone i technicznie bezpieczniejsze wersje elektronicznych wniosków.

E-Urząd Skarbowy i dotyczący go projekt ustawy to także zmiany innych przepisów, dzięki którym załatwianie spraw ma być łatwiejsze. Przykładem jest przewidywana możliwość otrzymywania zautomatyzowanych, elektronicznych zaświadczeń, co zostanie uruchomione w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym po wdrożeniu modułu zaświadczeń, a prawnie umożliwione dzięki dodaniu art. 306ka w Ordynacji podatkowej.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)