Elon Musk chce "otworzyć" Twittera. "Przygotuj się na rozczarowanie"

Elon Musk chce "otworzyć" Twittera. "Przygotuj się na rozczarowanie"

Elon Musk zapowiedział otwarcie kodu źródłowego Twittera
Elon Musk zapowiedział otwarcie kodu źródłowego Twittera
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
23.02.2023 10:58, aktualizacja: 24.02.2023 19:30

Nowy wpis właściciela Twittera Elona Muska sugeruje, że firma przygotowuje się do otwarcia kodu źródłowego swojego algorytmu już w przyszłym tygodniu. Miliarder od dawna jest zwolennikiem idei, że algorytm rekomendacji Twittera powinien mieć otwarty kod źródłowy. Mówił o tym wielokrotnie, jeszcze przed objęciem sterów serwisu.

Użytkownik Twittera Derek Smart niedawno zasugerował Muskowi otwarcie kodu źródłowego algorytmu platformy, co bardzo by mu zaimponowało. Musk nie omieszkał udzielić odpowiedzi, w której stwierdził: "Na początku przygotuj się na rozczarowanie, gdy nasz algorytm zostanie udostępniony jako open source w przyszłym tygodniu". Następnie jednak podkreślił, że "szybko się poprawi".

Otwarcie kodu źródłowego Twittera

Jeżeli Musk spełni swoją obietnicę, otwarcie kodu źródłowego Twittera może mieć dla platformy raczej pozytywne skutki. Przede wszystkim może potencjalnie pomóc utrzymać ustawodawców i regulatorów na dystans, w obliczu zwiększonego zainteresowania polityków tym, jak działają rekomendacje treści na platformach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponadto Musk takim działaniem może odciągnąć uwagę od krytykowanych ruchów, takich jak zwalnianie pracowników, ograniczenie dostępu do API czy wymuszanie zmian algorytmu mających na celu zwiększenie zasięgu jego wpisów. Miliarder nie jest jednak pierwszym dyrektorem, który zasugerował, że open sourcing byłby najlepszym rozwiązaniem.

Współzałożyciel Twittera i były dyrektor generalny Jack Dorsey w zeszłym roku wyraził ubolewanie, że platforma została przekształcona w firmę w pierwszej kolejności. Jego zdaniem zamiast tego, Twitter powinien zostać opracowany jako otwarty i weryfikowalny protokół.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)