Elon Musk wśród nominowanych do najbardziej szkodzących rozwojowi

Elon Musk wśród nominowanych do najbardziej szkodzących rozwojowi

22.12.2015 16:27, aktual.: 23.12.2015 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk, nazywany w niektórych środowiskach Nikolą Teslą XXI wieku, znany przede wszystkim z założenia usługi PayPal, produkcji samochodów Tesla oraz rozwijania programu kosmicznego SpaceX, może zaliczyć koniec roku 2015 do szczególnie ważnych okresów w swoim życiu. Zapewne dopiero co zdążył odkorkować butelkę szampana po udanym lądowaniu rakiety Falcon 9, a już pojawiają się kolejne informacje na temat wizji Muska dotyczących branży IT. Utrzymane w tonie krytycznym.

Obraz

Oprócz wspomnianych wcześniej inicjatyw, Elon Musk rozpoczął działalność instytutu badawczego OpenAI, którego celem jest stworzenie niekomercyjnej, otwartej i nietrudnej w implementacji sztucznej inteligencji. Rozgłos temu faktowi przyniosło przede wszystkim nazwisko Muska, niemniej w tworzenie OpenAI zaangażował się między innymi także Reid Hoffman, współzałożyciel serwisu LinkedIn, czy Peter Thiel, który pracował z Muskiem nad PayPalem.

Tym bardziej zaskakująca jest informacja prasowa opublikowana na stronie Information Technology & Innovation Foundation, amerykańskiej organizacji, która co roku przyznaje nagrody Luddite Awards. Stanowią one techniczny odpowiednik Złotych Malin, nagradzane są nimi osoby, które według społeczności działającej wokół ITIF, najbardziej zaszkodziły rozwojowi technicznemu w ostatnim roku. Na pierwszy miejscu listy kandydatów znalazł się… Elon Musk w doborowym towarzystwie Stephena Hawkinga:

  1. Alarmiści, w których gronie znajdują się nawet tak oświecone postaci, jak Elon Musk czy Stephen Hawking, wieszczący apokalipsę spowodowaną przez sztuczną inteligencję.

Wysunięcie kandydatury Hawkinga można jeszcze uznać za stosunkowo uzasadnione. Swojego czasu opisywaliśmy jego spostrzeżenia dotyczące zagrożenia dla cywilizacji, jakie naukowiec upatruje w konfrontacji bezrobocia technologicznego i kapitalizmu. W przypadku Muska sytuacja jest znacznie bardziej złożona, szczególnie w kontekście dzisiejszego sukcesu Falcon 9.

Falcon 9 First Stage Landing | From Helicopter

Owszem, swojego czasu Musk, w dużej mierze prowokacyjnie stwierdził, że rozwój sztucznej inteligencji jest największym zagrożeniem dla ludzkiej egzystencji, jednak więcej w tej kwestii wyjaśnia stanowisko prezesa ITIF, Roberta Atkinsona. Twierdzi on, że interesy indywidualnych biznesmenów, swoisty monopol na rozwój oraz fakt, że ich głos ma rangę wyroczni, szkodzą rozwojowi technicznemu.

Z całą pewnością twórca PayPala maszeruje dziś w awangardzie, a takich ludzi często spotyka ostracyzm i niezrozumienie. Niemniej trudno odmówić mu wielu sukcesów, co potwierdza dziś fakt, że PayPal stanowi globalny standard w płatnościach internetowych. A jak postać Muska oceniają Czytelnicy dobrychprogramów: szarlatan działający na oślep i nieświadomie szkodzący technice czy geniusz-wizjoner, który poprowadzi ludzkość ku lepszemu jutru?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)