Epson Stylus Photo PX730WD — gratka dla fotoamatorów

Epson Stylus Photo PX730WD — gratka dla fotoamatorów

09.12.2011 17:42, aktual.: 13.12.2011 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Epson Stylus Photo PX730WD to urządzenie wielofunkcyjne, które ma zadowolić wymagających użytkowników domowych. Urządzenie może rzeczywiście wiele, czy jednak to wiele robi tak jak byśmy sobie tego życzyli? Przekonajmy się.

Obraz

PX730WD swymi gabarytami nie zachwyca (445 mm x 458 mm x 150), zajmie spory kawał biurka. Sporo tu fortepianowej czerni, mimo to jednak front urządzenia robi pozytywne wrażenie. Nachylenie całego panelu można regulować, co ma zastąpić regulację ekranu LCD. Ekran o przekątnej 6,3 cm nie jest dotykowy, za to panel sterowania zasypany został dotykowymi przyciskami sterującymi. Nawigacja jest jednak wygodna i intuicyjna.

Co pod maską? Nowy Epson, do czego firma zdążyła nas przyzwyczaić, został wyposażony w głowicę drukującą w technologii piezoelektrycznej (Epson Micro Piezo) – 180 dysz czarnych oraz 180 x 5 kolorów (cyan, magenta, yellow, light cyan, light magenta). Minimalna wielkość kropli to 1,5 pl, maksymalna rozdzielczość druku wynosi 5760x1440 dpi. Drukarka umożliwia automatyczne drukowanie dwustronne (duplex). Maksymalna rozdzielczość skanowania to 2400x4800 dpi. Epson wyposażył PX730WD w możliwość pracy zarówno w sieci bezprzewodowej (IEEE 802.11b/g/n) jak i przewodowej. Szczegółowa specyfikacja dostępna jest na stronie producenta.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Czas przejść do konkretów. Po otwarciu pudełka zawierającego poza PX730WD m. in. zasobniki z tuszami i próbny papier foto najbardziej zaskoczyła mnie instrukcja. Nie chodzi o świstek papieru z zasadami bezpieczeństwa i informacją gdzie należy podłączyć kabel sieciowy, chodzi o instrukcję w postaci książeczki. Oczywiście zwykle producenci na płycie udostępniają instrukcje w PDF ale moim zdaniem to nie to samo co już nieco zapomniana klasyczna instrukcja. Czasami nawet nie wiemy, że takiej instrukcji potrzebujemy, ale zaglądając do niej okazuje się, że jest jakaś interesująca funkcja, o której istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Trzeba las szanować, ale papierowa książeczka ma swoje zalety…

Instalacja nie powinna przysporzyć najmniejszych problemów, co ważne konfiguracja sieci bezprzewodowej nie wymaga podłączenia do komputera (zwykle producenci nie dodają kabli USB więc to istotne). Poza sterownikami (Windows XP+ i Mac OS X 10.4.11+) producent dostarcza całkiem przydatne oprogramowanie, o którym wspominaliśmy przy okazji recenzji urządzenia Epson Stylus 235W. Do dyspozycji mamy program OCR ABBYY FineReader 9.0 Sprint, a wraz z nim ciekawe narzędzie od ABBYY – Screenshot Reader. To narzędzie do odczytu tekstu z grafiki na ekranie, taki OCR ze zrzutu ekranu bądź jego fragmentów. Epson PX730WD umożliwia drukowanie na płytach CD/DVD, nie jest do tego celu niezbędne żadne oprogramowanie bo można z powodzeniem osiągnąć efekt korzystając z panelu drukarki, jeśli jednak chcemy się trochę pobawić i osiągnąć optymalny rezultat, skorzystać można z oprogramowania Epson Print CD. Interfejs wprawdzie nowoczesnością nie poraża ale jest prosty i funkcjonalny. Warto przy okazji zaznaczyć, że wszelki próby drukowania na płytach do tego nie przystosowanych zakończą się rozmazanym fiaskiem.

Epson Stylus Photo PX730WD zęby, jak sama nazwa wskazuje, powinien pokazać podczas zabawy z fotografią. W końcu to kombajn dla fotoamatorów. Żeby wydruk zdjęć z komputera był wygodny producent dołączył do urządzenia proste oprogramowanie Epson Easy Photo Print. Jak już wspominaliśmy przy okazji recenzji mniejszego brata tego modelu, Easy Photo Print jest naprawdę prostą, wygodną i funkcjonalną aplikacją do drukowania zdjęć. Oferuje kilka ciekawych funkcji (poza wszelkimi ustawieniami trybu drukowania) związanych z korekcją fotografii: opcje poprawiania jakości zdjęcia, poprawianie portretowych fotografii, jasność etc. Co ważne, program obsługuje formaty RAW (Canon, Epson, Nikon, Olympus, Pentax, Panasonic, Sony, Konica Minolta). Fotoamatorów powinien ucieszyć również fakt, że zdjęcia drukować możemy z nośników USB oraz kart pamięci „wszelkiej maści”, a co ważne i wcale nie oczywiste również z kart Compact Flash wykorzystywanych w aparatach fotograficznych z wyższej półki. Możemy oczywiście podpiąć aparat bezpośrednio za pomocą PictBridge.

PX730WD może funkcjonować w pełni samodzielnie, bez komputera. Oczywiście można w takim przypadku drukować, skanować i kopiować. Są też dodatkowe atrakcje, szczególnie dla dzieci. Możemy np. wydrukować kolorowankę, jednak nie zwykłą kolorowankę z bazy rysunków. Wystarczy włożyć do skanera obrazek lub zdjęcie, a drukarka wydrukuje nam konturowy odpowiednik – dziecko może zatem pokolorować choćby swoją postać, rodzinę czy własnego zwierzaka uwiecznionego na fotografii. Mamy też możliwość wydrukowania kartki z życzeniami bazującej na skanowanej fotografii - choć tu efekty będą raczej lekko żenujące ;) Poza tym możemy wydrukować papiery liniowe itp.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wróćmy jednak do tego co w urządzeniu z „Photo” w nazwie najważniejsze. Drukowanie fotografii. Tu sześciotuszowy Epson ma się czym pochwalić. Drukuje zdjęcia znakomicie. Kolory są odpowiednio nasycone, na wydrukowanym zdjęciu nie znajdziemy śladów mechanizmu, trudno też zauważyć raster. Biorąc pod uwagę, że w fotolabach nie mamy żadnego wpływu na to jak skalibrowane są kolory, można z czystym sumieniem stwierdzić, że miłośnicy fotografii będą znacznie bardziej zadowoleni z Epsona niż oddając swoje zdjęcia do punktu foto. Nie musimy też bardzo długo czekać, zdjęcie 10x15 w najwyższej jakości bez marginesów wydrukujemy w czasie poniżej półtorej minuty, A4 wydrukujemy poniżej 3,5 min. Nijak się to wprawdzie ma do danych udostępnianych przez producenta, ale te podawane są dla trybu niższej jakości. Podobnie zresztą rzecz ma się z szybkością druku tekstu (40 stron/min.), w trybie normalnym (już bardzo dobra jakość tekstu) drukarka wypluwała kartki z prędkością 7,5 strony na minutę. Tusze startowe z serii T0800 wystarczą na wydrukowanie około 50 fotografii 10x15. Koszt jednego zasobnika to ok. 40 zł, tusze z serii T0790 zwiększą wydajność o około połowę, za cenę ok. 60 zł.

Co jeszcze oferuje nasz Epson? Otóż oferuje gamę usług o łącznej nazwie Epson Connect. Co się kryje pod tym hasłem? Na całość składają się: Epson iPrint (aplikacja na Androida i iOS umożliwiająca drukowanie w sieci bezprzewodowej – wraz z ze zmianami dowolnych ustawień i kontrolą zasobników), Email Print (możliwość wydruku przesłanego na drukarkę maila i załączników), AirPrint (wygodny druk z iOS) i Google Cloud Print (drukowanie dokumentów z chmury Googla).

Jeśli fotoamator szuka urządzenia wielofunkcyjnego do domu, a jest skłonny wydać 650 zł, powinien wziąć pod uwagę ten model. Jakość zdjęć jest bardzo dobra, szybkość wydruku fotografii w najlepszej jakości również zdecydowanie zadowalająca. Fotoamatorów powinna cieszyć również obsługa pełnej gamy kart pamięci oraz osobny podajnik na papier foto. W połączeniu z usługami Epson Connect urządzenie może być w pełni funkcjonalnym domowym centrum poligraficznym. Dzieci ucieszą się również z nieograniczonych kilkoma schematami możliwości druku kolorowanek. Eksploatacja Epsona niestety do najtańszych nie należy, można jednak skorzystać z tanich zamienników, których ceny są nawet kilkukrotnie niższe.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także