Facebook prawie jak forum pomocy, testuje cenzurę udającą ocenianie komentarzy

Facebook prawie jak forum pomocy, testuje cenzurę udającą ocenianie komentarzy

30.04.2018 09:39, aktual.: 30.04.2018 11:12

Na początku roku Facebook zapowiedział, że planuje wprowadzić system głosowania na komentarze. Niektórzy użytkownicy mogą już go testować. Jest podobny do tego na Reddicie, Stack Overflow albo polskim Wykopie, gdzie użytkownicy mogą zagłosować „w górę” albo „w dół” na komentarz, zależnie od jego użyteczności. Tylko czy sprawdzi się w luźnych dyskusjach między znajomymi?

Na razie komentarze ze strzałkami zamiast obrazkowych reakcji są dostępne dla niewielkiej grupy stron publicznych. System oceniania komentarzy ma promować wartościowe interakcje między użytkownikami. Liczne głosy „w dół” mają być sygnałem dla Facebooka, że komentarz jest nieodpowiedni albo wprowadza w błąd. Jednak coś, co działa na forach, gdzie ludzie proszą o pomoc na konkretny temat, niekoniecznie sprawdzi się na Facebooku – miejscu do dyskusji, dzielenia się wiadomościami, treściami osobistymi i promocji produktów.

Niepokoić może fakt, że będzie można w ten sposób „zakopać” komentarz, który nie podoba się większości użytkowników. Nieodpowiednie wypowiedzi z dużą liczbą strzałek w dół zostaną bowiem ukryte. Jest to zagrożenie dla wolności słowa. Na pewno znacie przypadki, gdy posty były skutecznie zakopywane albo wykopywane przez dużą grupę użytkowników w ramach protestu lub społecznościowej cenzury. Dla osób korzystających z Facebooka jako źródła wiadomości to także może być niekorzystna zmiana. Użytkownicy wspierający skrajne nurty mogą bowiem przegłosować krytyczne wypowiedzi do tego stopnia, że zostaną ukryte. Facebook jest zbyt horyzontalny, by wprowadzać na nim tego typu zmiany, zwłaszcza pod przykrywką dobrego samopoczucia użytkowników (chyba że chodzi o poprawianie nam nastroju przez chowanie opinii, z którymi się nie zgadzamy).

Na polskim Facebooku jeszcze nie ma śladów nowych przycisków, ale można zobaczyć jak wyglądają na zrzutach użytkowników ze Stanów Zjednoczonych:

Upvote and downvote comments on Facebook, when did this happen? pic.twitter.com/q9F7OcJ4R3

— Carter (@cwsbbb) 29 kwietnia 2018Hmmmm. Not sure I like the Upvote and Downvote feature of Facebook. Time will tell I guess. pic.twitter.com/hxvjW7HaTX

— BEN SLATER ?? (@iambenslater) 29 kwietnia 2018Na razie trudno powiedzieć, czy ten system głosowania się przyjmie. Jeszcze 3 lata temu Mark Zuckerberg twierdził, że „łapka w dół” byłaby szkodliwa dla dyskusji na Facebooku, ale czasy się zmieniają. Według założeń strzałka w dół ma być narzędziem podobnym do zgłoszenia komentarza do moderacji i przewiduje nawet wyjaśnienie, dlaczego ten komentarz nam się nie podoba. Jednak założenie, że setki milionów ludzi będą korzystać z niego zgodnie z założeniami jest nader optymistyczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)