Google Play i szkodliwy czytnik PDF. Zainstaluje ci trojana bankowego

Google Play i szkodliwy czytnik PDF. Zainstaluje ci trojana bankowego

W Sklepie Play znaleziono szkodliwą aplikację
W Sklepie Play znaleziono szkodliwą aplikację
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
05.11.2021 11:25

Szkodliwe aplikacje w sklepie Google Play to nie rzadkość, a kolejna analiza jest tego najlepszym przykładem. Hiszpański serwis wziął na tapet najpopularniejsze aplikacje na Androida i okazało się, że na liście można trafić na fałszywy czytnik plików PDF.

Zainfekowany program to PDF+, który w praktyce okazuje się być podkładką dla skryptu pobierającego trojana bankowego na smartfon, o czym informuje xatakandroid.com. Docelowo użytkownicy mogą stracić pieniądze z konta, bo z pomocą takiego oprogramowania atakujący są w stanie przejąć urządzenie i uzyskać dostęp do zawartości ekranu i danych - w tym SMS-ów potwierdzających operacje w bankowości.

Aplikacja PDF+ została pobrana ze sklepu Google Play ponad 10 tys. razy i ma średnią ocenę 5 gwiazdek na podstawie 38 głosów. Trudno więc nie odnieść wrażenia, że recenzje zostały kupione, a przynajmniej sfałszowane, co umożliwia na przykład trojan Shopper. Zainfekowany program nie sprawia wrażenia podejrzanego, bowiem opis i zrzuty ekrany zostały po prostu skopiowane z innych podobnych programów na Androida i iOS-a.

PDF+ to fałszywa aplikacja
PDF+ to fałszywa aplikacja© xatakaandroid.com

Co ciekawe, po uruchomieniu aplikacja nawet nie stara się ukrywać, że w rzeczywistości nie ma związku z odczytem plików PDF. Użytkownik od razu proszony jest o rzekomo niezbędną aktualizację Flash Playera (swoją drogą w praktyce wycofanego z rynku w styczniu 2021 roku). Pobierany jest wtedy spreparowany plik APK spoza sklepu Google Play do ręcznej instalacji. Niedawno taka metoda była wykorzystywana, by zainstalować ofiarom TangleBota.

Jeśli użytkownik machinalnie zainstaluje pobrany plik i przy okazji udzieli aplikacji rzekomo wymaganych uprawnień, oszuści od razu zyskają dostęp do zawartości telefonu. Wszystkie dane i wiadomości mogą więc bez problemu przejąć, a także na bieżąco odczytywać zawartość ekranu i przyciśnięcia klawiatury.

Niestety okazuje się, że w chwili pisania niniejszego tekstu szkodliwa aplikacja wciąż nie została usunięta ze sklepu Google Play i jest bez problemu dostępna także dla użytkowników z Polski. Warto więc jej unikać, a jeśli została wcześniej pobrana na smartfon - usunąć z urządzenia. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto zadbać o zmianę danych logowania do bankowości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)