Fast Pair – błyskawiczne parowanie Androida ze słuchawkami Bluetooth

Fast Pair – błyskawiczne parowanie Androida ze słuchawkami Bluetooth
01.11.2017 07:22
Fast Pair – błyskawiczne parowanie Androida ze słuchawkami Bluetooth

Zazdrościcie znajomym z iPhone'ami, że ich słuchawki AirPods błyskawicznie parują się z telefonem? Android też dostanie taki mechanizm, jeśli tylko zaktualizujecie usługi Google Play do wersji 11.7.

Oczywiście z mechanizmu Fast Pair skorzystamy w połączeniu ze słuchawkami Google Pixel Buds, ale na szczęście na tym nie kończy się lista obsługiwanych urządzeń. Google otworzył się na innych producentów i od razu można skorzystać z szybkiego parowania także ze słuchawkami Libratone Q Adapt, a niebawem dołączą do nich słuchawki z serii Plantronics Voyager 8200. Google czeka na kolejne propozycje od potencjalnych partnerów.

Przy tworzeniu specyfikacji Fast Pair priorytetem była łatwość obsługi. Mechanizm ten używa BLE (Bluetooth Low Energy) do wykrywania urządzeń w okolicy i klasycznego protokołu do właściwego parowania. Słuchawki trzeba włączyć i uruchomić na nich tryb parowania. Android poszukuje sygnału BLE w pobliżu i czeka na pakiet Fast Pair.

Otrzymany pakiet zostanie wysłany do serwerów Google'a, skąd Android otrzyma szczegółowe informacje o urządzeniu oraz aplikacji towarzyszącej, jeśli producent taką wydaje. Użytkownik zobaczy powiadomienie z nazwą słuchawek i obrazkiem, które wystarczy dotknąć, by połączyć słuchawki z urządzeniem. Od tego momentu wszystko będzie przebiegać z użyciem klasycznego protokołu Bluetooth, z tym że użytkownik nie musi już nic robić i po chwili może przystąpić do słuchania. By wszystko przebiegło zgodnie z założeniami, w telefonie musi być włączona lokalizacja, Bluetooth i połączenie z Internetem.

Fast Pair ma nam zapewnić nie tylko wygodę, ale też bezpieczeństwo. Ta metoda łączenia się z urządzeniami ma nam zagwarantować, że już nigdy nie pomylimy się przy parowaniu Androida z urządzeniem Bluetooth. Na korzyść producentów zaś działać będą informacje o dostępności aplikacji – zdarza się bowiem, że urządzenia rozwijają skrzydła dopiero z dodatkowym oprogramowaniem.

Warto też zaznaczyć, że Fast Pair nie będzie ograniczony do najnowszego Androida – zadziała nawet na wersji 6.0 (Marshmallow). To wciąż najpopularniejszy Android – działa na 32% urządzeń.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)