Finalna wersja SQL Server 2012 do pobrania, także edycja Express

Finalna wersja SQL Server 2012 do pobrania, także edycja Express

Wojciech Kowasz
09.03.2012 16:41

SQL Server 2012 o nazwie kodowej Denali został oficjalnie ukończony. Microsoft udostępnił możliwość pobierania wersji ewaluacyjnej oraz edycji Express, które — przypomnijmy — są bezpłatne także do zastosowań komercyjnych.

Co nowego przygotowano w wersji 2012? Na pierwszy rzut oka widać, że zmieniła się liczba dostępnych edycji. Teraz serwer baz danych Microsoftu występuje tylko w wersji Standard i Enterprise, do tego pojawia się nowa edycja Business Intelligence. Na swoich miejscach pozostają oczywiście bezpłatne edycje Developer i Express. W szczególności jednak znika wersja Datacenter, zmniejszona została także dostępność bardzo popularnej edycji Web Edition — nie da się jej już zakupić bez posiadania umowy licencjonowania grupowego i rozszerzenia SPLA.

Zmienia się także licencjonowania SQL Server. Teraz licencje przypisujemy do konkretnych rdzeni, a nie procesorów fizycznych. Alternatywnie możemy zakupić licencję CAL, ale jest to możliwe tylko w wybranych edycjach serwera. Po więcej szczegółów o nowym modelu licencjonowania, a także komentarz na temat tego, jak te zmiany mogą wpłynąć na rynek, odsyłamy do naszego wcześniejszego materiału.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, SQL Server 2012 wprowadza kilka ciekawostek. Po pierwsze możemy skorzystać z funkcji AlwaysOn — nowego typu klastrowania, który jednak nie wymaga wspólnego magazynu danych. Bazy są przechowywane na każdym serwerze oddzielnie i na bieżąco synchronizowane. Cały mechanizm jest też znacznie bardziej elastyczny w konfiguracji niż dotychczasowe systemy wysokiej dostępności i replikacji. Kolejną nowością są indeksy ColumnStore, które grupują i przechowują dane według kolumn, a następnie łączą je w jeden indeks — odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych indeksów, które grupują dane po wierszach. Oprócz tego mamy do dyspozycji nowe narzędzie do reportów, Power View, a także obsługę instalacji w systemie Windows Server Core (wersji Windows Server bez pełnego środowiska graficznego).

SQL Server 2012 Express with Advanced Services (najbogatszą spośród udostępnionych bezpłatnych edycji Express) można pobrać z poziomu naszego portalu w dziale PROGRAMY -> Serwery i narzędzia dla specjalistów IT -> Serwery baz danych. W kategorii Narzędzia bazodanowe z kolei można pobrać aplikację SQL Server Management Studio Express 2012, które umożliwia zarządzanie instancjami serwerów SQL Server 2012 i starszych. Wersję ewaluacyjną pełnego SQL Server 2012 można pobrać w centrum pobierania Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)