Firefox 3.6.4 z izolacją procesów

Firefox 3.6.4 z izolacją procesów

Wojciech Kowasz
23.06.2010 09:01, aktualizacja: 23.06.2010 12:34

Wczoraj wieczorem na serwerach Mozilli, a dzisiaj w nocy już oficjalnie pojawił się Firefox 3.6.4.

Najważniejszą nowością w tym wydaniu jest wprowadzenie izolacji procesów dla wtyczek do wersji dla systemów Windows i Linux. Dzięki temu wtyczki takie jak Flash, QuickTime czy Silverlight działają poza procesem przeglądarki, co ma znaczenie w przypadku awarii jednej z nich - nadal będzie można wtedy przeglądać inne strony, Firefox nie odmówi pracy, a stronę z uszkodzoną wtyczką będzie można po prostu przeładować i spróbować uruchomić wtyczkę ponownie. Podobnie jeśli nagle z niewiadomych powodów jedna z wtyczek zacznie zużywać całą moc procesora, będzie można zabić jego proces bez szkody dla samego Firefoksa. W najnowszym Firefoksie załatano także siedem luk w zabezpieczeniach - jedną z nich odkrył nasz rodak, Michał Zalewski znany jako lcamtuf. Pełną listę poprawek można znaleźć tradycyjnie w Bugzilli.

Firefox 3.6.4 jest dostępny do pobrania z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Wydana została wersja dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Znajduje się tam również wydana niedawno wersja 3.7 Alpha 5 z nowym menedżerem rozszerzeń, możliwością zmiany lokalizacji kart, obsługą WebM, sprzętową akceleracją dla odtwarzania wideo oraz 64-bitowymi wersjami dla Linuksa i Mac OS X .

Przy okazji warto wspomnieć, że Mozilla zaktualizowała także SeaMonkey - bazujący na Firefoksie pakiet programów składający się z przeglądarki WWW, klienta poczty i grup dyskusyjnych, edytora stron HTML i klienta IRC. SeaMonkey 2.0.5 również można pobrać z naszego vortalu z tego samego działu - dla Windows, Linux i Mac OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)