Firefox 47 dostępny: strumieniowanie z DRM i koniec białej listy wtyczek

Firefox 47 dostępny: strumieniowanie z DRM i koniec białej listy wtyczek

Firefox 47 dostępny: strumieniowanie z DRM i koniec białej listy wtyczek
07.06.2016 15:58

Od premiery Firefoksa 46 w kanale stabilnym minęło już niemal 1,5 miesiąca. Trudno stwierdzić, aby ostatnie duże wydanie popularnej przeglądarki przyniosło wiele szczególnie ważnych zmian, nawet jeśli uwzględni się harmonogram prac Mozilli. Dziś światło dzienne ujrzała kolejna wersja przeglądarki z pandą małą, oznaczona numerem 47.

Obraz

Najważniejsza zmiana w nowym Firefoksie nie będzie zauważalna na pierwszy rzut oka, jednak dotyczy mechanizmów wykorzystywanych coraz częściej w coraz większej liczbie zastosowań. Chodzi o strumieniowanie. W Firefoksie 47 dodana została bowiem obsługa Widevine CDM na wszystkich systemach operacyjnych. Pozwala ona na natywne strumieniowanie w odtwarzaczu HTML5 treści z DRM, co pozwala twierdzić, że Widevine finalnie całkowicie zastąpi odtwarzacze wykorzystujące Silverlighta.

W najnowszym wydaniu zmodyfikowano także wprowadzoną jeszcze w roku 2014 roku politykę obsługi wtyczek. Wówczas zaprezentowano białą listę, czyli półśrodek mający dać twórcom wtyczek możliwość wykorzystywania ich (po ówczesnym złożeniu wniosku) przez kolejne 4 wydania. Dziś jednak biała lista została zlikwidowana, co można uznać za kolejny etap znikania wtyczek z przeglądarek.

Obraz

Ważną i przydatną nowość może stanowić także nowa karta z informacjami o wydajności programu. Po wpisaniu w pasek adresu about:performance, użytkownik zyskuje informacje o zasobach wykorzystywanych przez konkretne rozszerzenia czy witryny. Dostępne są także z tego poziomu przyciski pozwalające na zamykanie lub wyłączanie konkretnych procesów.

Mniejszych zmian jest więcej, jednak mimo wszystko kolejna wersja Firefoksa nie przynosi rewolucyjnych zmian. Może to być dla Firefoksa zgubne, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę tempo rozwoju przyjęte przez Operę czy Vivaldiego. Najnowszą wersję przeglądarki można już pobrać z naszej bazy programów.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)