Firefox 53 nie dla XP i Visty. Następne w kolejce 32‑bitowe procesory?

Firefox 53 nie dla XP i Visty. Następne w kolejce 32-bitowe procesory?

09.03.2017 15:47, aktual.: 09.03.2017 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj premierę miał Firefox 52, zaś dziś pobierać już można testową wersję Firefoksa 53. Premiera stabilnej wersji przeglądarki zaplanowana jest na połowę kwietnia. Jest to kolejny krok Mozilli na drodze do porzucenia starszych systemów i maszyn.

W Firefoksie 52 Mozilla porzuciła obsługę wtyczek NPAPI z wyjątkiem Flasha. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, począwszy od wersji 53 porzucona zostanie obsługa Windowsa XP i Visty. Firefox 52 jest jednak wydaniem ESR, a zatem o wydłużonym wsparciu, przez co użytkownicy starszych wersji systemu Microsoftu mogą liczyć na otrzymywanie łatek bezpieczeństwa jeszcze przez rok.

Docelowa migracja w pracach nad Firefoksem na język Rust może skutkować w przyszłości całkowitym porzuceniem 32-bitowych systemów operacyjnych. Pierwszą tego zapowiedź stanowi właśnie Firefox 53: w wersji na macOS-a przeglądarka będzie dostępna tylko w wersji 64-bitowej.

Nowe kompaktowe motywy w becie Firefoksa 53
Nowe kompaktowe motywy w becie Firefoksa 53

Użytkownicy Windowsa będą nadal mogli wybrać wersję 32-bitową z poziomu instalatora, jednak z czasem – właśnie w wyniku migracji na Rusta – należy się spodziewać porzucenia x86 także na komputerach z systemem Microsoftu. Na Linuksie już od wersji 53 Firefox nie będzie obsługiwał maszyn z procesorami starszymi niż Pentium 4 i Opterony.

Jeśli zaś chodzi o nowości w kolejnej wersji Firefoksa, to już w kwietniu korzystać będziemy mogli z nowych preinstalowanych motywów kompaktowych. Stabilne wydanie będzie można zatem upodobnić do wersji deweloperskiej, której wygląd prezentuje się bardziej minimalistycznie i przypomina Edge'a

Pojawiły się także mniejsze nowości, takie jak obsługa skórek w trybie incognito czy informacja o przewidywanym czasie czytania dokumentów w trybie czytnika. Ponadto podczas odtwarzania plików WEBM Firefox będzie obsługiwał przezroczystość tła. Wersję testową przeglądarki można pobrać z serwerów Mozilli.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (131)
Zobacz także