Firefox Firefox 81.0

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz​ program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Firefox to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Aplikacja świetnie radzi sobie z nowoczesnymi standardami internetowymi, zapewniając wsparcie dla HTML5 i CSS3, a także szybko renderując witryny. Jest to jednocześnie program, który dba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, a także pozwala na znaczne rozszerzenie swojej funkcjonalności za pomocą darmowych dodatków. Firefox w przeciwieństwie do Chrome i Internet Explorera pozwala na znacznie większe dopasowanie programu do potrzeb użytkownika.

Program po instalacji oferuje najważniejsze funkcje przydatne podczas codziennego korzystania z Internetu. Firefox, posiada intuicyjny interfejs, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku zerwania połączenia internetowego.

Firefox zapewnia wysoką zgodność z HTML5 i CSS3, wspiera także połączenia HTTP/2. Dzięki przesyłanym przez Mozillę informacjom chroni użytkownika przed fałszywymi stronami internetowymi. Aplikacja integruje się z funkcjami interfejsu Windows (np. wskaźnik pobierania pliku), pozwala także na skorzystanie z wbudowanych, bogatych opcji przeznaczonych dla twórców stron internetowych. Dzięki Firefoksowi nie tylko przeglądniemy strony, ale także stworzymy zupełnie nowe.

Firefox posiada system izolacji procesów, dzięki któremu awaria dodatkowych wtyczek (np. Flash) nie powoduje utraty danych i zamknięcia całej przeglądarki. Skorzystać możemy także z funkcji zaawansowanego grupowania kart (Panorama) i wbudowanego komunikatora głosowego Hello. Od pewnego czasu użytkownicy Firefoksa mogą dodatkowo używać zintegrowanych usług internetowych jak choćby magazynu do przechowywania stron Pocket.

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu ogromna ilość rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników RSS czy akceleratory pobierania plików. Dzięki rozbudowanym rozszerzeniom użytkownik jest w stanie spersonalizować przeglądarkę, w stopniu nieosiągalnym dla osób korzystających z Google Chrome.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

OpenSource, popularność, własny silnik, nacisk na prywatność
Wolniejszy od Chrome, lubi się niekiedy zacinać
ocena użytkownika
22.09.2020 22:05 • Recenzja do wersji 81.0

Ta prywatność to tak z przymrużeniem oka, bo dziś każda przeglądarka zbiera jakieś dane i tutaj nawet OpenSource nie wiele zmieni, bo zawsze w zaawansowanych ustawieniach czyli about:config znajdzie się jakaś telemetria. Największym plusem jest nowy silnik Quantum, przydatniejsze rozszerzenia, możliwość personalizacji i to czego brakuje mi w Chrome to na stałe włączony tryb prywatny i czyszczenie po każdym zamknięciu w ustawieniach. Niestety przeglądarka dłużej buforuje i w niższej jakości odtwarza wideo na stronach i potrafi się udławić przy większej ilości otwartych kart, co niestety wpływa na komfort użytkowania. Nie możemy tutaj też tłumaczyć całych stron z innych języków przez Google Translate, co bywa czasami przydatne.

Prywatność, przywracanie do fabrycznych, dużo wtyczek, proste ustawienia
Czasami ustępuje Chrome przy obsłudze rozbudowanych stron
ocena użytkownika
05.05.2020 12:00 • Recenzja do wersji 76.0

Firefox jest znakomitą przeglądarką dla narzekających na brak prywatności. Nie tylko można odznaczyć wysyłanie statystyk, czyścić historię, dodać wtyczki wymazujące i menedżery, ale i bezproblemowo bez reinstalacji przywrócić do czystej wersji fabrycznej. W przeciwieństwie do rozwijanych list ustawień przeglądarek na Chrome, tutaj mamy kilka podręcznych zakładek. Dodawanie wtyczek z oficjalnej strony jest dziecinnie proste. Czasami zdarzy się jednak, że określona strona lepiej wyświetli się w Chrome. Nie uświadczyłam natomiast wspomnianego przez przedmówców uporczywego blokowania treści ze względów bezpieczeństwa. W Cyberfoxie tak, tutaj nie. Być może jest to kwestia indywidualnych ustawień.