Firefox 53: żegnamy wsparcie dla XP i Visty, witamy zwarte motywy

Firefox 53: żegnamy wsparcie dla XP i Visty, witamy zwarte motywy

19.04.2017 14:31, aktual.: 21.04.2017 09:09

Dziś premiera kolejnej dużej wersji jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, Firefoksa. Program w wersji 53 pobierać można już z naszej bazy. Warto się jednak upewnić, czy na komputerze zainstalowany jest obsługiwany system operacyjny. Firefox 53 wprowadza bowiem w tej kwestii spore zmiany.

Obraz

Porzucone wsparcie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Firefox 53 jest pierwszym wydaniem tej przeglądarki, która nie będzie działać na starszych wersjach systemów operacyjnych. Porzucone zostało wsparcie dla Windowsa XP i Visty, Mozilla nie będzie już też udostępniać 32-bitowych obrazów DMG na macOS-a. Na Linuksie Firefoksa 53 nie uruchomimy z kolei na maszynach z procesorami starszymi od Intel Pentium 4 oraz AMD Opteron.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Mozilla zmieniła harmonogram wydawniczy. Zniknął z niego kanał Aurora, co ma poskutkować szybszą implementacją nowości z wersji testowych w wydaniach stabilnych. Pesymistycznie nastraja jednak pożegnanie w kwestii rozszerzeń: odtąd niemożliwe jest zgłaszanie do sklepu rozszerzeń innych niż WebExtension.

Zwarte motywy

W tej wersji, jak zresztą w wielu poprzednich, nie uświadczymy większych zmian w domyślnym interfejsie Firefoksa. Zmieniono jedynie wygląd komunikatów ze stron, co widać na poniższym zrzucie. Na większe zmiany trzeba będzie poczekać do jesieni. Już teraz na liście preinstalowanych motywów pojawiły się jednak zwarte motywy (wcześniej znane jako compact theme).

Obraz

Stanowią one implementację w stabilnym wydaniu wariantu interfejsu, który dotąd wykorzystywany był w wersji deweloperskiej. Dostępne są dwa warianty: jasny i ciemny. Oba z nich prezentuje się minimalistycznie, są dopracowane i wygodne. Warto także zwrócić uwagę na trafne tłumaczenie: zamiast kompaktowych zdecydowano się na zwarte, co rzeczywiście oddaje charakter nowych motywów: są lekkie, solidne i gotowe do działania.

Czego oczy nie widzą

Pod maską w nowym Firefoksie znajdziemy pierwsze rezultaty rozwijania Projektu Quantum. Mozilla pracuje wszak nad nowym silnikiem Servo, jednak nie zdarzy się sytuacja, w której z wersji na wersję silniki zostaną podmienione. Nowości z Servo będą stopniowo trafiać do Gecko, co można zaobserwować już teraz, w wersji 53. Nowość dotyczy izolowania procesów kart od procesów graficznych.

Użytkownicy Firefoksa mogą sprawdzić, czy na ich przeglądarce działa Quantum Compositor. Na karcie about:support, oznaczać to będzie pozycja GPUProcessPid. Dzięki Quantum Compositor Firefox ma stabilniej wykorzystywać GPU i nawet o 22% redukować liczbę błędów, które pojawiły się w obsłudze Direct3D. Ponadto błąd procesu Compositora nie poskutkuje wyłączeniem całego Firefoksa.

Najnowszą wersję przeglądarki znaleźć można w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)