Firefox będzie najszybszy? Servo deklasuje konkurencję w testach renderowania

Firefox będzie najszybszy? Servo deklasuje konkurencję w testach renderowania

23.01.2017 12:07, aktual.: 23.01.2017 15:39

Silnik renderujący Servo, nad którym pracuje Mozilla, jest dziś powszechnie uważany za ogromną szansę dla Firefoksa. Wysłużony (pochodzący przecież jeszcze z Netscape’a) Gecko będzie wzbogacany o osiągnięcia z prac nad Servo i przez to stopniowo nim zastępowany. Wiele wskazuje na to, że rzeczywiście może on stanowić dla przeglądarki kamień milowy w nieśpiesznym, przynajmniej w ostatnim czasie, rozwoju.

Servo to silnik napisany od podstaw w autorskim języku Mozilli, Rust. Podstawową przewagą nad między innymi Gecko ma być możliwości równoległego renderowania. Nawet najtańsze urządzenia są dziś wyposażone w wielordzeniowe procesory, zaś potencjał ten pozostaje przez Firefoksa niewykorzystywany. Dzięki Servo równolegle na kolejnych rdzeniach ma się odbywać renderowanie struktury dokumentu, wyliczenie layoutu i treści, a w końcu wykonanie skryptów.

Kolejne nowości mają trafiać do stabilnych kompilacji w Firefoksa w ramach Projektu Quantum. A wiadomo już, że jest na co czekać. Jak donosi Phoronix, testy wydajności Servo w renderowaniu przeprowadził Jake Archibald. W konkurencji z Chromem (testowy kanał Canary), deweloperską wersją Firefoksa, nocną kompilację WebKita od Apple, testowa przeglądarka z Servo wypadła śpiewająco.

Chrome vs Firefox vs Safari vs Servo WebRender

Testy przeprowadzono na macOS-ie, polegały one na renderowaniu 499 obracających się elementów ze zmiennymi parametrami zaokrąglenia rogów, koloru tła. Najsłabiej wypadł WebKit z wynikiem zaledwie 5 klatek na sekundę, nieco lepiej deweloperski Firefox (9 klatek), a na drugim miejscu uplasował się Chrome z 15 klatkami. Servo renderował natomiast bez problemu 60 klatek na sekundę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)