Firefox będzie najszybszy? Servo deklasuje konkurencję w testach renderowania

Firefox będzie najszybszy? Servo deklasuje konkurencję w testach renderowania

23.01.2017 12:07, aktual.: 23.01.2017 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Silnik renderujący Servo, nad którym pracuje Mozilla, jest dziś powszechnie uważany za ogromną szansę dla Firefoksa. Wysłużony (pochodzący przecież jeszcze z Netscape’a) Gecko będzie wzbogacany o osiągnięcia z prac nad Servo i przez to stopniowo nim zastępowany. Wiele wskazuje na to, że rzeczywiście może on stanowić dla przeglądarki kamień milowy w nieśpiesznym, przynajmniej w ostatnim czasie, rozwoju.

Servo to silnik napisany od podstaw w autorskim języku Mozilli, Rust. Podstawową przewagą nad między innymi Gecko ma być możliwości równoległego renderowania. Nawet najtańsze urządzenia są dziś wyposażone w wielordzeniowe procesory, zaś potencjał ten pozostaje przez Firefoksa niewykorzystywany. Dzięki Servo równolegle na kolejnych rdzeniach ma się odbywać renderowanie struktury dokumentu, wyliczenie layoutu i treści, a w końcu wykonanie skryptów.

Kolejne nowości mają trafiać do stabilnych kompilacji w Firefoksa w ramach Projektu Quantum. A wiadomo już, że jest na co czekać. Jak donosi Phoronix, testy wydajności Servo w renderowaniu przeprowadził Jake Archibald. W konkurencji z Chromem (testowy kanał Canary), deweloperską wersją Firefoksa, nocną kompilację WebKita od Apple, testowa przeglądarka z Servo wypadła śpiewająco.

Chrome vs Firefox vs Safari vs Servo WebRender

Testy przeprowadzono na macOS-ie, polegały one na renderowaniu 499 obracających się elementów ze zmiennymi parametrami zaokrąglenia rogów, koloru tła. Najsłabiej wypadł WebKit z wynikiem zaledwie 5 klatek na sekundę, nieco lepiej deweloperski Firefox (9 klatek), a na drugim miejscu uplasował się Chrome z 15 klatkami. Servo renderował natomiast bez problemu 60 klatek na sekundę.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (123)
Zobacz także