Firefox z nowym interfejsem na Windowsie: zamiast rewolucji kalka z Edge'a

Firefox z nowym interfejsem na Windowsie: zamiast rewolucji kalka z Edge'a

Firefox z nowym interfejsem na Windowsie: zamiast rewolucji kalka z Edge'a
16.01.2017 11:55

W ostatnim czasie Mozilla opublikowała swoje plany rozwoju silnika Servo w roku 2017. Jest to o tyle ważne, że kolejne nowości w ramach Project Quantum mają także zostać zaimplementowane w stabilnych wydaniach Firefoksa. Nowości w silniku to jednak nie jedyne zmiany, jakie przygotowuje fundacja – Firefoksa czeka także odświeżenie interfejsu użytkownika.

Mozilla pracuje bowiem nad dwoma nowymi motywami, które wybrać będzie można zamiast domyślnego motywu. Będą one preinstalowane w przeglądarce, zaś testować je można już dziś w kanale Nigthly. Trafiły tam dwa nowe motywy Compact: w jasnym i ciemnym wariancie. Trzeba przyznać, że nowy kompaktowy Firefox prezentuje się zgoła odmiennie i budzi raczej skojarzenie z Edgem, niż z aktualnym wyglądem Firefoksa.

Obraz

A przynajmniej z tym znanym z wydania stabilnego. Kompaktowe tematy zostaną jednak natychmiast rozpoznane przez użytkowników wersji deweloperskiej. Z paska kart znikają zatem wszelkie zaokrąglenia i cieniowania, wygląd jest minimalistyczny a nawet surowy. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że, przynajmniej w jasnym wariancie, zdecydowanie bardziej odpowiada to stylistyce Windowsa 10.

Kluczowe jednak są różnice w stosunku do wersji deweloperskiej przeglądarki. Nie chodzi tutaj nawet o pojawienie się nowego jasnego wariantu, a o fakt, że kompaktowe motywy są dostępne jako preinstalowane skórki obok domyślnej. Nie są oznaczone w sposób sugerujący, że dotychczas bardzo zbliżony wygląd wykorzystywany był w wydaniu dla deweloperów. Co więcej, nowe motywy pojawiają się w Nigthly tylko w wersji na Windowsa.

Wygląda zatem na to, że Mozilla chce odświeżyć wygląd przeglądarki na tym systemie. Nie przez rewolucję jednak, a poprzez upowszechnienie wyglądu przeglądarki z wersji deweloperskiej właśnie. A chyba nie do końca tego spodziewali się użytkownicy na wieść o rewolucyjnym Projekcie Tofino, który miał uczynić interfejs Firefoksa nowoczesnym i dostosowanym do dzisiejszych realiów, także pod względem ergonomii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)