Fizyka, chemia, biologia, historia, języki – ciąg dalszy maturalnych powtórek
05.05.2016 14:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po przeglądzie aplikacji pomagających zdać maturę z matematyki pora na kolejne przedmioty. Na 6 maja zaplanowana została matura z angielskiego, w najbliższych dniach odbędą się też egzaminy z matematyki na poziomie rozszerzonym, biologii, chemii, geografii, historii, WOS-u, języków obcych i innych przedmiotów. Przygotowała kolejną porcję aplikacji, które przydadzą się nie tylko podczas powtórek przed maturą. Niektóre z nich warto zachować na dłużej.
Gram & Zdam Matura
Gram & Zdam Matura to gra sprawdzająca wiedzę na poziomie ostatniej klasy liceum z matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii, historii, WOS-u i języka polskiego. Łącznie znajduje się tu ponad 25 tysięcy pytań. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymujemy punkty, które można wymienić na „koła ratunkowe” różnego typu. Zawsze tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
Przed przystąpieniem do gry można wybrać przedmioty, z których pytania będą losowane tym razem. Rozwiązywanie testów połączone zostało ze zbieraniem odznak i rankingiem, w którym można porównywać wyniki ze znajomymi.
Gra dostępna jest dla Androida i iOS. Dostępne są też identyczne aplikacje dla gimnazjalistów i dla szkoły podstawowej.
eREpetitio
eREpetitio to platforma społecznościowa, przeznaczona do nauki słownictwa, definicji i materiału, który wymaga uczenia się na pamięć. Można tworzyć własne zestawy fiszek, udostępniać innym lub korzystać z już przygotowanych przez innych użytkowników oraz przez wydawcę (niektóre zestawy są płatne). Użytkownicy przygotowali już kolekcje słówek w różnych językach, podzielonych według poziomu i tematu, znaki drogowe, pierwiastki chemiczne, definicje historyczne, pojęcia o języku polskim, fakty historyczne i wiele innych. Platformę polecam nie tylko maturzystom – przyda się wszystkim uczącym się języków obcych, na studiach i podczas nauki we własnym zakresie.
eREpetitio: mobilne fiszki
Fiszki można wyszukiwać lub przeglądać według etykiet. Zestaw można swobodnie przeglądać, wyświetlać w trybie nauki, gdzie można samodzielnie ocenić znajomość materiału i powtarzać trudne fiszki, testu, w którym trzeba łączyć pytania z odpowiedziami oraz gry, w której trzeba spośród przesuwających się słów wyłapać prawidłowe dopasowanie. Można też tworzyć własne zestawy z minimum trzech fiszek i udostępniać innym użytkownikom platformy.
eREpetitio można używać na Androidzie, iOS i w przeglądarce.
Quiz maturalny – Biologia
Quiz maturalny – Biologia pomaga opanować materiał na poziomie rozszerzonej matury z biologii. Aplikacja zawiera ponad tysiąc pytań testowych z różnych źródeł, z jedną prawidłową odpowiedzią. Pytania są losowane w taki sposób, by powracały pytania, na które użytkownik nie odpowiedział prawidłowo, a nowe były wprowadzane stopniowo.
Pytania są podzielone na działy i można pracować z tylko jednym działem lub pozwolić aplikacji wylosować zakres materiału.
Testy z Fizyki
Testy z Fizyki dla Androida Pauliny Sadowskiej to świetnie przygotowany zbiór zadań testowych dla licealistów, a w szczególności maturzystów. Pytania w aplikacji zostały podzielone na działy: kinematyka, dynamika, energia i jej przemiany, elektryczność i magnetyzm, prąd stały, kwanty i fale, optyka, termodynamika i hydrostatyka, fizyka jądrowa i wszechświat, czyli astronomia. Każdy z działów ma swój własny kolor, dzięki czemu rozwiązywanie zadań jest przyjemniejsze.
Niemal 500 zadań pochodzi między innymi z zestawów pytań maturalnych CKE. Po rozwiązaniu porcji 10 zadań aplikacja pokazuje statystyki prawidłowych odpowiedzi – średnią liczbę, liczbę prób i najlepszy wynik.
Pojęcia historyczne Gimnazjum
Choć ta aplikacja przeznaczona jest dla gimnazjalistów, polecam zajrzenie do nich także szykującym się do matury z historii. Aplikacja świetnie nadaje się do powtarzania materiału, gdyż po uruchomieniu nie pokazuje definicji słów. Można sobie je przypomnieć, a potem sprawdzić, czy odpowiedź była prawidłowa.
Słownik działa na Androidzie i został podzielony na dwie części: A-K i L-Z. Aplikacje powstały w ramach programu Mistrzowie kodowania.
Tablice maturalne SGGW – fizyka i chemia
Przegląd tego typu nie może obejść się bez tablic maturalnych SGGW, z których można korzystać podczas egzaminu maturalnego. Poza wspomnianymi wczoraj tablicami matematycznymi, dla Androida wydane zostały także tablice chemiczne i fizyczne. Te aplikacje zawsze warto mieć pod ręką, gdy czeka nas rozwiązywanie zadań.
Karta wzorów – fizyka
Karta wzorów – fizyka to kolejne podejście do tablic fizycznych. Wzory zostały podzielone na działy i są dostępne w czytelnej formie, wraz z opisami zmiennych, które należy w nich wykorzystać. Aplikacja obejmuje działy od ruchu prostoliniowego do hydrostatyki, a także astronomię. Zawiera też tablicę stałych fizycznych.
Dla pierwszych działów zaimplementowane zostały także kalkulatory. Po podaniu wartości dla odpowiednich wielkości fizycznych można sprawdzić własne wyniki zadań.