Free Software Foundation obchodzi Dzień Przeciwko DRM

Free Software Foundation obchodzi Dzień Przeciwko DRM

04.05.2011 16:04

Dzisiaj, 4 maja, obchodzimy Dzień Przeciwko DRM. W ten sposób Free Software Foundation (FSF) chce zwrócić uwagę na często krytykowany system zabezpieczeń treści.

DRM w ostatnim czasie traci powoli na popularności, wciąż jednak można znaleźć w Sieci pliki muzyczne czy wideo chronione w ten sposób. W założeniu format miał bronić praw autorskich, ale powszechnie krytykowany jest za ograniczenia utrudniające dostęp do danych zwykłym użytkownikom. Fundacje takie jak FSF czy Electronic Frontier Foundation otwarcie oskarżają DRM o naruszanie praw konsumenckich. Aby nagłośnić sprawę, 4 maja obchodzony jest na stronach DefectiveByDesign jako Dzień Przeciwko DRM.

Dzięki udostępnionym przez FSF materiałom, możemy nie tylko przekonać się o wadach DRM, ale również pobrać materiały związane z protestem przeciwko formatowi. Poza tym dostępne są banery i informacje, jak wspierać inicjatywę. Na stronach fundacji można także przeczytać na temat bojkotu firmy Sony w związku z ostatnią aferą wycieku danych. Protest zapewne nie przyniesie wielkich zmian w polityce wielkich firm, do których jest skierowany. Z drugiej strony, tego typu akcje nie pozostają bez odzewu, czego najlepszym przykładem jest chociażby walka polskich internautów o Xboksa Live.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)