Gdzie są te laptopy z Ubuntu?

Gdzie są te laptopy z Ubuntu?

02.11.2012 17:45

Laptop z Linuksem — marzenie wielu przeciwników Windowsa i OS X — jest realne, istnieje, można kupić. Co więcej, podobno laptopy z zainstalowanym Ubuntu świetnie się sprzedają… tylko gdzie one są?

Prezentacja dyrektora sprzedaży z firmy Canonical, Chrisa Kenyona, podczas konferencji deweloperów Ubuntu dała nam wgląd w sprzedaż tych właśnie maszyn. Ubuntu w liczbach nie wypada źle — w ciągu dwóch lat ta dystrybucja została zainstalowana przed sprzedażą na sprzęcie o łącznej wartości 7,5 miliona dolarów, w ciągu ostatniego roku udało się dostarczyć do sklepów około 8 miliona maszyn. Laptopy z „Linuksem dla istot ludzkich” sprzedają Dell, Asus, Lenovo, a wkrótce dołączy do nich także HP. Grono producentów wygląda więc całkiem atrakcyjnie… tylko gdzie te laptopy?

Obraz

Na razie najlepiej komputery z Ubuntu radzą sobie na rynkach rozwijających się, w Chinach na przykład można je kupić w każdym sklepie Della. W Europie nie radzą sobie najlepiej i tylko Asus uparcie się ich trzyma (ostatnio wprowadził nawet dwa nowe modele). Dużo lepiej Ubuntu radzi sobie w środowisku biznesowym, przede wszystkim w instytucjach tnących koszty (Duńskie Ministerstwo Obrony, francuska policja). W 2014 roku definitywnie zakończone zostanie panowanie Windowsa XP w biurach i na ten rok właśnie Canonical zaplanował sobie „Rok Linuksa”. Kenyon liczy na to, że za dwa lata Ubuntu będzie zainstalowane na 9% sprzedawanych nowych komputerów. Duża popularność w Chinach ma także jego zdaniem pozytywny wpływ na dbałość producentów o kompatybilność sprzętu z Linuksem.

Trwające właśnie w Kopenhadze Ubuntu Developer Summit pozwoliło także naświetlić nieco plany względem urządzeń z Ubuntu, które nie są laptopami. Przyszłość Ubuntu TV została jasno nakreślona w związku ze zbliżającym się wydaniem Ubuntu 13.04 w kwietniu przyszłego roku. Zapowiada się ambitnie, gdyż w ciągu pół roku deweloperzy chcą zaimplementować specjalnie zmodyfikowany interfejs (Launcher, HUD, Dash itp.), wybrać wykorzystywane soczewki i ewentualnie dopisać nowe (DVR), dopracować oprogramowanie, a przede wszystkim zsynchronizować rozwój Ubuntu TV z Unity.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (437)