GIMP: jak zmienić rozmiar obrazu?

GIMP: jak zmienić rozmiar obrazu?
GIMP: jak zmienić rozmiar obrazu?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor

16.07.2022 11:41, aktual.: 01.12.2022 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiana rozmiaru obrazu w programie GIMP to jedno z najczęściej używanych narzędzi. To niezbędna operacja, która umożliwi pomniejszanie zdjęć z wakacji czy rodzinnych imprez, na przykład na potrzeby udostępnienia w internecie.

GIMP to potężny program do obróbki zdjęć, tworzenia grafiki, a nawet animacji. Program jest rozbudowany i nawet doświadczone osoby mogą mieć trudności w poruszaniu się po opcjach programu. Tym bardziej warto go poznać i zacząć od podstaw.

GIMP: jak zmienić rozmiar obrazu?

Po uruchomieniu GIMP-a i załadowaniu przykładowego zdjęcia w celu zmiany rozmiaru obrazu udajemy się do górnego menu, gdzie odnajdujemy sekcję Obraz. W kolejnym kroku klikamy w opcję Skaluj Obraz.

GIMP: menu Obraz, Skalowanie obrazu
GIMP: menu Obraz, Skalowanie obrazu© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

GIMP wyświetli wówczas okno o nazwie Skalowanie obrazu. Tutaj interesuje nas opcja to Wymiary Obrazu, gdzie możemy zmienić płynnie szerokość i wysokość obrazu. Po wpisaniu odpowiednich wartości klikamy w przycisk Skaluj.

Okno z opcjami funkcji skalowania obrazu.
GIMP: zmieniamy wymiary obrazu
GIMP: zatwierdzamy przyciskiem Skaluj

W tym momencie obraz w GIMP-ie zostanie przeskalowany do rozmiaru, który wcześniej wpisaliśmy w pola Wysokość i Szerokość.

Nieco szybciej możemy dotrzeć do tej funkcji, klikając prawym klawiszem myszki na obrazie i z menu kontekstowego wybieramy Skalowanie obrazu. W kolejnym kroku, tak jak wyżej wpisujemy odpowiednie wartości w polach Wysokość i szerokość, następnie Skaluj a rozmiar obrazu zostanie zmieniony.

GIMP: menu kontekstowe, Skalowanie obrazu
GIMP: wpisujemy nowe wymiary obrazu

Zmiana rozmiaru obrazu w programie GIMP może być przeprowadzona na dwa sposoby. Warto je poznać i skorzystać też z innych możliwości programu. Większość z nich poznacie z naszych poradników.

Krzysztof Fiedor, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)