GIMP z wewnętrzną kontrolą wersji? Czemu nie!

GIMP z wewnętrzną kontrolą wersji? Czemu nie!

01.05.2011 12:18, aktualizacja: 01.05.2011 14:46

Po raz kolejny teoretyczna publikacja naukowa ma szansę stać się żywą, działającą częścią programu o otwartym źródle. Trzech naukowców z Tajwanu opracowało i zaimplementowało wewnętrzny system kontroli wersji grafik (VCS) dla GIMP-a.

Aby umożliwić implementację wewnętrznego systemu kontroli wersji w GIMP-ie, twórcy projektu musieli przepisać rdzeń aplikacji i wprowadzić do niego system korzystający z acyklicznych grafów skierowanych (DAG), które reprezentują przestrzenne (według położenia), czasowe i semantyczne relacje między operacjami wykonanymi na obrazie. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie typowych dla kontroli wersji operacji — przegląd zmian, tworzenie gałęzi projektu, przegląd różnic między wersjami, łączenie projektów i rozwiązywanie konfliktów — a przy okazji również nagrywanie i odtwarzanie akcji wykonanych przez użytkownika.

Projekt nosi nazwę Nonlinear Revision Control for Images i zostanie zaprezentowany podczas SIGGRAPH 2011. Obecnie na jego stronie domowej dostępny jest abstrakt projektu oraz film demonstrujący jego możliwości. Pełna publikacja oraz kod źródłowy zostaną udostępnione w późniejszym terminie.

System kontroli wersji został wczoraj zgłoszony na liście mailingowej deweloperów GIMP-a, ale jeszcze nie wiadomo, czy zostanie włączony do głównej gałęzi projektu. Ma na to jednak spore szanse, gdyż nowoczesny system kontroli wersji grafik zbliży GIMP-a do profesjonalnych narzędzi graficznych i uczyni go atrakcyjnym również dla pracy grupowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)