Google Allo: błąd w asystencie ujawnia prywatne dane rozmówców

Google Allo: błąd w asystencie ujawnia prywatne dane rozmówców

14.03.2017 15:04, aktual.: 14.03.2017 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komunikator Allo nie cieszy się szczególną popularnością, mimo że dla przeciętnego użytkownika stanowi jedną z nielicznych okazji do wykorzystania Google Assistant. Ten duet może jednak być powodem sporych problemów – w wyniku błędu, asystent może ujawnić rozmówcy między innymi wcześniejsze wyszukiwania.

Integracja Allo z asystentem umożliwia między innymi wygodne korzystanie z wyszukiwarki Google w oknie samej rozmowy. Wystarczy pacnąć przycisk asystenta, aby zdobyć niezbędne informacje, a następnie podzielić się nimi z rozmówcą. Tutaj jednak pojawiają się poważne komplikacje. Jak donosi Tess Townsend z Recode, w wyniku błędu Google Assistant może wysyłać rozmówcom nie żądaną treść, lecz nieadekwatny wynik z historii wyszukiwania nadawcy.

Wyniki wyszukiwania jednego z rozmówców zostały zaprezentowane drugiemu po skierowaniu do asystenta prośby o przedstawianie się jako bot. Townsend zaznacza, że ujawnione wyniki (dotyczące akurat fansite'u związanego z Harrym Potterem) nie były w żaden sposób związane z kontekstem rozmowy, zaś samo ich wyszukiwanie miało miejsce kilka dni przed rozmową na Allo.

źródło: recode.net
źródło: recode.net

To zresztą nie jedyne problemy. Allo i Google Assistant mają także problemy z rozpoznawaniem prywatnych lokalizacji. Gdy zatem chcemy podzielić się informacjami o miejscu swojej pracy, to asystent nie pokaże uczestnikom lokalizacji przyporządkowanej do przedsiębiorstwa w Mapach Google, lecz prywatny znacznik użytkownika Praca. Już w przypadku żądania podzielenia się w rozmowie prawdziwym imieniem, asystent zapytał jednak o dodatkową zgodę.

Nieznane są dokładne warunki, w jakich występuje błąd, podobnie jak skala jego występowania. Nietrudno jednak wyobrazić scenariusze, w których podzielenie się wynikami ostatnich wyszukiwań w Google może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Google jak dotąd nie ustosunkowało się do sprawy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)