Google cenzuruje podpowiedzi i wyniki Google Instant

27.01.2011 17:42

Google uległ presji wywieranej przez instytucje chroniące prawa autorskie, i podjął decyzję o cenzurowaniu podpowiedzi wyszukiwania oraz wyników Google Instant.

Kilka tygodni temu Google ogłosił na swoim blogu, że pomoże chronić prawa autorskie w Internecie. Bez wstępnego informowania o szczegółach swoich planów Google stworzył swoja własną listę słów kluczowych, dla których podpowiedzi i wyświetlanie wyników w Google Instant zostało zablokowane. Na razie ta decyzja nie ma wpływu na wyniki pełnego wyszukiwania, ale taka prewencyjna cenzura również może mieć poważne konsekwencje. Pośród zablokowanych słów kluczowych znajdują się nazwy serwisów przeznaczonych do udostępniania plików, jak RapidShare czy Megaupload, oraz legalnego oprogramowania, na przykład nazwa programu μTorrent i nazwa protokołu BitTorrent. Ponadto zablokowane zostały wszelkie kombinacje zawierające słowo „torrent”, przez co Instant nie poda wyników wyszukiwania legalnych treści udostępnianych za pośrednictwem tego protokołu, na przykład obrazów płyt instalacyjnych Ubuntu.

Cenzura podpowiedzi wprowadzona przez Google wzbudziła negatywne reakcje firm i portali, których nazwy zostały wpisane na czarną listę. Misja wyeliminowania internetowego piractwa, jakiej podjęli się giganci rozrywki, po raz kolejny doprowadziła do cenzurowania Internetu, czemu otwarcie sprzeciwiają się BitTorrent Inc., RapidShare i Vodo. Największy powód do niezadowolenia ma firma BitTorrent Inc., której nazwa została ocenzurowana, przez co internauci mają utrudniony dostęp do informacji o firmie, jej produktach i otwartym protokole przesyłania plików.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)