Google chce lepiej zabezpieczyć przeglądarkę Chrome

Google chce lepiej zabezpieczyć przeglądarkę Chrome

13.05.2011 13:10

Google planuje szersze wdrożenie w Chrome projektu Native Client, którego celem jest wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń dla przeglądarki Chrome. Trwają właśnie prace nad jego rozwojem.

Native Client to technologia, która ma umożliwić deweloperom korzystanie z mocy obliczeniowej procesora przy jednoczesnym zachowaniu neutralności przeglądarki, przenośności i bezpieczeństwa. Głównym jego zadaniem jest wspieranie bezpiecznego wykonywania kodu macierzystego w przeglądarkach internetowych. Technologia została wprowadzona w formie wtyczki dla Chrome w 2008 roku. Google zamierza jednak znacznie rozszerzyć zakres działania nowego projektu.

Jak powiedział Linus Upson, wiceprezes zespołu rozwijającego Chrome’a, celem jest uruchamianie Chrome w ramach Native Clienta. Przeniosłoby to zdaniem Upsona bezpieczeństwo przeglądarki na zupełnie nowy poziom. Z pomocą Native Clienta można będzie wykonywać niezaufany kod, a jego zatwierdzenie nie powinno wyrządzić szkody, twierdzi Upson. Użytkownik zatem byłby w mniejszym stopniu narażony na niebezpieczne oprogramowanie pobierane z Internetu. Co więcej, technologia nie spowalnia działania przeglądarki internetowej.

Trwają właśnie prace nad szerszym wdrożeniem technologii. W najbliższym czasie nie powinniśmy jednak spodziewać się rewolucyjnych zmian w Chrome. Google będzie rozszerzać Native Clienta stopniowo, metodą drobnych kroków. Wkrótce na przykład ma pojawić się obsługa czytnika plików PDF z jego poziomu. Później powinny pojawić się kolejne zmiany.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)