Google chce uśmiercić hasła na Androidzie. Do jego usług zalogujesz się odciskiem palca

Google chce uśmiercić hasła na Androidzie. Do jego usług zalogujesz się odciskiem palca

Google chce uśmiercić hasła na Androidzie. Do jego usług zalogujesz się odciskiem palca
Redakcja
13.08.2019 14:01, aktualizacja: 13.08.2019 20:43

Google wykonał kolejny krok ku całkowitemu uśmierceniu klasycznych haseł i zastąpieniu ich zabezpieczeniami biometrycznymi.

FIDO Alliance, założona w 2013 roku organizacja zajmująca się rozwojem standardu uwierzytelniania w sieci, podczas lutowych targów MWC 2019 ogłosiła, że Android przeszedł proces certyfikacji klucza FIDO2. Wreszcie widać tego efekty.

Google integruje swoje usługi z FIDO2. Odcisk palca zastąpi hasła

Google informuje, że pierwsi użytkownicy mogą już się logować do jego usług odciskiem palca, z użyciem protokołu FIDO2.

Zaleta tego standardu jest taka, że działa ona globalnie; nowy sposób autoryzacji występuje zarówno w aplikacjach, jak i witrynach internetowych odwiedzanych z poziomu Chrome'a.

W pierwszej kolejności z nowego protokołu uwierzytelniania mogą korzystać użytkownicy smartfonów Pixel. W ciągu kilka dni dostępność ma jednak zostać rozszerzona o wszystkie urządzenia z Androidem 7.0 Nougat lub nowszym.

Aby sprawdzić, czy nowy sposób już u was działa, wystarczy wejść na stronę passwords.google.com i wybrać jedno z zapisanych haseł. Telefon powinien poprosić o zeskanowanie odcisku palca.

Google zapewnia, że dane biometryczne są przechowywane lokalnie i nie trafiają na żadne serwery.

To dopiero początek

Twórcy Androida przekonują, że to tylko jeden z wielu kroków podjętych w celu uczynienia internetowego uwierzytelniania prostszym i bezpieczniejszym dla wszystkich. Standard FIDO2 ma być regularnie adoptowany w kolejnych usługach.

Warto odnotować, że lista partnerów FIDO Alliance - oprócz Google'a - obejmuje także m.in. firmy Dropbox, eBay, Facebook, GitHub czy ING.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)