Google chce uśmiercić hasła na Androidzie. Do jego usług zalogujesz się odciskiem palca

Google chce uśmiercić hasła na Androidzie. Do jego usług zalogujesz się odciskiem palca13.08.2019 14:01
Google chce uśmiercić hasła na Androidzie. Do jego usług zalogujesz się odciskiem palca
Redakcja

Google wykonał kolejny krok ku całkowitemu uśmierceniu klasycznych haseł i zastąpieniu ich zabezpieczeniami biometrycznymi.

FIDO Alliance, założona w 2013 roku organizacja zajmująca się rozwojem standardu uwierzytelniania w sieci, podczas lutowych targów MWC 2019 ogłosiła, że Android przeszedł proces certyfikacji klucza FIDO2. Wreszcie widać tego efekty.

Google integruje swoje usługi z FIDO2. Odcisk palca zastąpi hasła

Google informuje, że pierwsi użytkownicy mogą już się logować do jego usług odciskiem palca, z użyciem protokołu FIDO2.

Zaleta tego standardu jest taka, że działa ona globalnie; nowy sposób autoryzacji występuje zarówno w aplikacjach, jak i witrynach internetowych odwiedzanych z poziomu Chrome'a.

W pierwszej kolejności z nowego protokołu uwierzytelniania mogą korzystać użytkownicy smartfonów Pixel. W ciągu kilka dni dostępność ma jednak zostać rozszerzona o wszystkie urządzenia z Androidem 7.0 Nougat lub nowszym.

Aby sprawdzić, czy nowy sposób już u was działa, wystarczy wejść na stronę passwords.google.com i wybrać jedno z zapisanych haseł. Telefon powinien poprosić o zeskanowanie odcisku palca.

Google zapewnia, że dane biometryczne są przechowywane lokalnie i nie trafiają na żadne serwery.

To dopiero początek

Twórcy Androida przekonują, że to tylko jeden z wielu kroków podjętych w celu uczynienia internetowego uwierzytelniania prostszym i bezpieczniejszym dla wszystkich. Standard FIDO2 ma być regularnie adoptowany w kolejnych usługach.

Warto odnotować, że lista partnerów FIDO Alliance - oprócz Google'a - obejmuje także m.in. firmy Dropbox, eBay, Facebook, GitHub czy ING.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)