Google Chrome 79 „zamraża” karty, by twój laptop działał dłużej na baterii

Google Chrome 79 „zamraża” karty, by twój laptop działał dłużej na baterii11.12.2019 11:06
Google Chrome 79 „zamraża” karty, by oszczędzać energię
Google Chrome 79 „zamraża” karty, by oszczędzać energię

Google Chrome 79 jest już dostępny. Nowa wersja przeglądarki wprowadza sporo ciekawych nowości, w tym zatrzymywanie nieaktywnych kart. Dzięki temu podczas przeglądania można zaoszczędzić sporo energii, ale wciąż korzystać z wielu kart.

Chrome 79 „zamraża” karty

Chrome 79 wstrzymuje działanie pojedynczych kart automatycznie. Jeśli karta nie jest aktywna przez dłuższy czas, Chrome zatrzyma jej działanie i przywróci je, dopiero gdy ponownie aktywujesz kartę. Zamrożona strona nie będzie synchronizować danych ani ładować reklam, przez co nie będzie potrzebowała mocy obliczeniowej procesora, a w efekcie pozwoli zaoszczędzić sporo energii.

Ta funkcja po prostu działa, użytkownik nie musi nic przełączać. Warto jednak o tym pamiętać, jeśli używasz komunikatorów w przeglądarce. Za ustawienia zamrażania odpowiada flaga chrome://flags/#proactive-tab-freeze.

DNS over HTTPS dla 1 proc. użytkowników

Chrome 79 to także eksperyment z DNS over HTTPS (DoH). Funkcja ta będzie włączona domyślnie dla 1 proc. użytkowników. Oznacza to, że komunikacja przeglądarki z serwerem nazw jest szyfrowana, co ma zapewnić nam większą prywatność przeglądania. Zdania na temat szczegółów technicznych tego rozwiązania są podzielone, ale na pewno warto skorzystać z DoH, jeśli łączysz się z publicznym hotspotem.

Oczywiście by korzystać z DoH, musisz mieć w sieci serwer DNS, który to umożliwia. Możesz go ustawić ręcznie w ustawieniach sieciowych systemu. Najłatwiej będzie zapamiętać adres 1.1.1.1, uruchomiony przez Cloudflare (na Androidzie możesz skorzystać z aplikacji).

DoH możesz włączyć samodzielnie, korzystając z flagi chrome://flags/#dns-over-https.

Ponadto możliwe współdzielenie schowka między smartfonem i komputerem, o ile na obu urządzeniach zainstalowany jest Google Chrome 79. Podobnie jak w innych współczesnych przeglądarkach, w Chrome 79 nie ma już przestarzałego protokołu zabezpieczającego TLS 1.0 i 1.1.

Przeglądarkę Google Chrome w wielu wersjach można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Google Chrome 80 zostanie wydany 4 lutego 2020 roku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)