Google Chrome 79 „zamraża” karty, by twój laptop działał dłużej na baterii

Google Chrome 79 „zamraża” karty, by twój laptop działał dłużej na baterii

Google Chrome 79 „zamraża” karty, by oszczędzać energię
Google Chrome 79 „zamraża” karty, by oszczędzać energię
11.12.2019 11:06, aktualizacja: 11.12.2019 11:44

Google Chrome 79 jest już dostępny. Nowa wersja przeglądarki wprowadza sporo ciekawych nowości, w tym zatrzymywanie nieaktywnych kart. Dzięki temu podczas przeglądania można zaoszczędzić sporo energii, ale wciąż korzystać z wielu kart.

Chrome 79 „zamraża” karty

Chrome 79 wstrzymuje działanie pojedynczych kart automatycznie. Jeśli karta nie jest aktywna przez dłuższy czas, Chrome zatrzyma jej działanie i przywróci je, dopiero gdy ponownie aktywujesz kartę. Zamrożona strona nie będzie synchronizować danych ani ładować reklam, przez co nie będzie potrzebowała mocy obliczeniowej procesora, a w efekcie pozwoli zaoszczędzić sporo energii.

Ta funkcja po prostu działa, użytkownik nie musi nic przełączać. Warto jednak o tym pamiętać, jeśli używasz komunikatorów w przeglądarce. Za ustawienia zamrażania odpowiada flaga chrome://flags/#proactive-tab-freeze.

DNS over HTTPS dla 1 proc. użytkowników

Chrome 79 to także eksperyment z DNS over HTTPS (DoH). Funkcja ta będzie włączona domyślnie dla 1 proc. użytkowników. Oznacza to, że komunikacja przeglądarki z serwerem nazw jest szyfrowana, co ma zapewnić nam większą prywatność przeglądania. Zdania na temat szczegółów technicznych tego rozwiązania są podzielone, ale na pewno warto skorzystać z DoH, jeśli łączysz się z publicznym hotspotem.

Oczywiście by korzystać z DoH, musisz mieć w sieci serwer DNS, który to umożliwia. Możesz go ustawić ręcznie w ustawieniach sieciowych systemu. Najłatwiej będzie zapamiętać adres 1.1.1.1, uruchomiony przez Cloudflare (na Androidzie możesz skorzystać z aplikacji).

DoH możesz włączyć samodzielnie, korzystając z flagi chrome://flags/#dns-over-https.

Ponadto możliwe współdzielenie schowka między smartfonem i komputerem, o ile na obu urządzeniach zainstalowany jest Google Chrome 79. Podobnie jak w innych współczesnych przeglądarkach, w Chrome 79 nie ma już przestarzałego protokołu zabezpieczającego TLS 1.0 i 1.1.

Przeglądarkę Google Chrome w wielu wersjach można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Google Chrome 80 zostanie wydany 4 lutego 2020 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)