reklama

Google Chrome 68.0.3440.106

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Chrome jest zupełnie darmową przeglądarką stworzoną przez firmę Google. Charakteryzuje ją minimalistyczny interfejs, oszczędność miejsca, a także duża szybkość działania i wczytywania stron internetowych. Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, a zarazem dzięki wsparciu dla dodatków możliwe jest łatwe rozszerzenie funkcjonalności tego programu.

Funkcjonalność

Choć Google Chrome wydaje się skromne, oferuje wiele różnych funkcji. Podstawy to możliwość przeglądania stron w kartach, czy blokowania wyskakujących okien. Interesującą funkcją przeglądarki od Google jest możliwość przemieszczania kart pomiędzy wieloma oknami przeglądarki lub stworzenie nowego okna, specjalnie dla danej karty. Użytkownik ma możliwość przypięcia karty do pasku kart. Dzięki temu karta wyświetlana jest jako pojedyncza ikona (bez tytułu strony). Przypięte karty są uruchamiane automatycznie wraz z przeglądarką aż do czasu, gdy użytkownik nie zdecyduje się ich odpiąć.

Przeglądarka zawiera również wygodny pasek do tłumaczenia treści stron zintegrowany z Google Translate. Pasek pojawia się automatycznie gdy przeglądana strona nie jest w języku polskim. Chrome posiada również zintegrowany menadżer pobierania plików i menadżer importu ustawień z konkurencyjnych przeglądarek. Każda karta ze stroną uruchomiona jest w osobnym procesie i odizolowana od reszty przeglądarki, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo. W podobny sposób pracują również rozszerzenia oraz wtyczki, dzięki czemu awaria jednego z komponentów przeglądarki nie będzie skutkowała zawieszeniem się całego programu. W Google Chrome znajdziemy również tryb Incognito, dzięki któremu użytkownik może bezpiecznie przeglądać strony bez zapisywania historii i bez śledzenia.

Przeglądarka oferuje również bardzo rozbudowaną synchronizację obejmującą zakładki, historię, zapisane hasła, dodatki, a także ustawienia. Dzięki zintegrowanemu systemowi profili możliwe jest wykorzystywanie przeglądarki przez wiele osób i przełączanie się między nimi. Kolejny atut Chrome to obsługa tzw. drukowania w chmurze: aplikacja rozpoznaje drukarki podłączone do komputera, a następnie pozwala na ich użycie np. z poziomu telefonu komórkowego, o ile jesteśmy zalogowani do konta Google. Przeglądarka ta pozwala na uruchamianie gier, jak również funkcji zdalnego pulpitu z innych urządzeń.

Rozszerzenia

Chrome pozwala na korzystanie z rozszerzeń, które dodają do niego nowe funkcje. Użytkownikom oddany został katalog rozszerzeń (Chrome Web Store), w którym znaleźć można dodatki odpowiadające za sprawdzanie poczty, blokowanie reklam, integrację z np. Facebookiem, czy obsługę kalendarza. Dostępne są ponadto całe osobne aplikacje jak choćby lista zadań Wunderlist, komunikator Hangouts, terminale, klient sieci IRC i inne. Wygląd przeglądarki dostosowuje się do w systemu operacyjnego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkownik użył dodatkowych motywów dostępnych w katalogu.

Sprawdź też listę 12 najciekawszych rozszerzeń do Google Chrome, które ułatwią pracę z tą przeglądarką!

Test przeglądarek internetowych

Zobacz, jak Google Chrome wypadł w naszym teście przeglądarek internetowych. Uwzględniał on zarówno wydajność aplikacji, jej funkcjonalność jak i zgodność z nowoczesnymi technologiami internetowymi.

Kompatybilność

Uwaga, Google Chrome nie działa już na systemach Windows XP i Windows Vista. Jeśli używaliście na nich wcześniej Chrome, to polecamy sięgnąć teraz po odpowiednią wersję przeglądarki Chromium, czyli opensource'owej wersji Google Chrome bez niektórych własnościowych wtyczek.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Możliwość używania rozszerzeń, których jest bardzo dużo, dość szybka, możliwość tłumaczenia stron
trochę szpiegostwa, duży apetyt na pamięć
ocena użytkownika

Przeglądarka działa dość szybko i w miarę płynnie. Możliwość rozszerzania funkcjonalności jest bardzo imponująca. Wystarczy przejrzeć katalog dostępnych rozszerzeń, ile tam jest dodatków i jak są różnorodne. Bardzo ciekawą i wygodną funkcją jest możliwość tłumaczenia strony z innego języka. Jednakże Chrome ma też swoje ciemniejsze strony. Google otrzymuje informację, co przeglądamy, aby później pokazać nam reklamy o treści podobnej do ostatnio przeglądanych stron.
Używam tej przeglądarki od dłuższego czasu i po ostatniej aktualizacji (14 luty 2018) zwróciłem uwagę na jeden szczegół. Zawsze miałem ustawioną jako stronę startową stronę preferowanej wyszukiwarki. Po aktualizacji z 14 lutego zamiast tej strony zaczęły mi się otwierać wszystkie karty, które były otwarte w chwili ostatniego zamykania przeglądarki. Nie można tego w żaden sposób zmienić, (pomimo, że opcja w ustawieniach występuje, ale nie ważne jak jest ustawiona, zawsze uruchamia się w ten sam sposób) a przecież takie ustawienie (zwłaszcza jak się korzysta z internetu w jakiejś kafejce internetowej) godzi w prywatność użytkownika!!! Coś się chyba Google'owi pomieszało.

18.02.2018 01:27 | Recenzja do wersji 64.0.3282.168
dodatki i rozszerzenia, personalizacja ustawień, możliwość wyboru języka, możliwość ustawienia wielkości każdej strony
brak informacji o stronie, czasem pochłania dużo RAM-u
ocena użytkownika

Przeglądarkę Google Chrome pobrałem 19 listopada ubiegłego roku, głównie po to, aby sprawdzić, czy i na ile jest ona lepsza od Firefoxa. Nieprzypadkowo jako jej zalety, wymieniłem te same pozycje, co w wypadku produktu Mozilli, bo też w tym względzie obie przeglądarki, bardzo podobne do siebie, niczym się nie różnią. Chrome, podobnie jak Firefox oferuje duże możliwości w zakresie spersonalizowania ustawień (co szczególnie sobie cenię), tak że tu nie ma specjalnie nad czym się rozwodzić. Ale przyszło mi na myśl, że recenzja na podstawie porównań obu przeglądarek (najlepszych w swojej kategorii) będzie bardziej interesująca. Co zatem je różni?

* W Firefoxie bardziej podoba mi się interfejs użytkownika. Wszystko ładnie i czytelnie pogrupowane w działy na pasku Menu (który można włączyć lub wyłączyć): „Plik”, „Edycja”, „Widok”, „Historia”, „Narzędzia”, „Pomoc”. W Chrome podobnej opcji nie widzę. Zamiast tego w prawym górnym rogu umieszczono menu “Dostosowanie i kontrolowanie Google Chrome” i w nim dopiero, po rozwinięciu, ukazują się opcje podobne do tych z Firefoxa (być może niektórych opcji Chrome ma nawet więcej, zwłaszcza w zakładce “Prywatność i bezpieczeństwo”) ale w przypadku Firefoxa jest to moim zdaniem prostsze i logiczniejsze. Plus dla Mozilli.

* W Chrome brakuje mi narzędzia „przywróć poprzednią sesję”, a także – już na konkretnej stronie internetowej, pod prawym przyciskiem myszy: „pokaz informacje o stronie” – i dalej – w zakładce „Bezpieczeństwo” – „wyświetl ciasteczka” (z opcją: usuń). Bardzo przydatne narzędzie. Do czego? Np. w przypadku transmisji z limitem bezpłatnego oglądania: czyszczę ciasteczka, odświeżam stronę... i oglądam dalej. Znów plus dla Firefoxa.

* W Chrome, mam wrażenie, lepiej działa odtwarzanie strumieniowe. Konkretny przykład: Polskie Radio online. Chrome odtwarza streaming niemal natychmiast po kliknięciu, Firefox natomiast lubi zawieszać się, kółeczko ładowania kręci się i kręci, co kiedyś się nie zdarzało (dlatego, między innymi, sięgnąłem po Chrome). Tu chyba programiści Mozilli popełnili jakiś błąd, bo pozostałe media strumieniowe, jak choćby YouTube, działają na obu przeglądarkach podobnie, czyli bez zarzutu. W sumie – mały plus dla Chrome.

* I jeszcze kolejne porównanie: twórcy Chrome postawili sobie za cel szybkość działania i wczytywania stron internetowych. Testując obie przeglądarki na moim komputerze (Windows 7 Professional Service Pack 1 64-bit, procesor: Intel (R) Core 2 Duo CPU E7500 @2,93 GHz, 2,13 GHz, RAM: 2GB) zauważyłem, że rzeczywiście Chrome jest tu wyraźnie szybszy i płynniejszy. To jego plus.

Porównując obie przeglądarki ograniczyłem się tylko do tych paru przykładów, ważnych dla mnie.

Podsumowując: choć Firefox pozostaje moją ulubioną przeglądarką, to zatrzymałem Chrome i sięgam do niej regularnie, aby śledzić, co się w niej zmienia. Moja ocena: cztery i pół gwiazdki (szkoda, że nie da się tego zaznaczyć w gwiazdkach).

Na zakończenie refleksja: kiedyś chodziły pogłoski, że Google nosi się z zamiarem przejęcia Mozilli. Byłby to dobry pomysł, bo wówczas można byłoby naprawdę zrobić Przeglądarkę Super. Stalo się inaczej. I choć chylę czoła przed zespołem entuzjastów niestrudzenie rozwijających Firefoxa, to mam obawy, czy na dalszą metę będą oni w stanie sprostać gigantowi.

18.01.2018 21:58 | Recenzja do wersji 63.0.3239.132
reklama

Komentarze

0 nowych
  #4566 11.08.2018 12:09

Witam, czy ma ktoś sposób na wyłączenie wyskakiwania pop-upa informującego o rozszerzeniach w trybie developera? Zainstalowałem dodatek i teraz taki wkurzający dymek pojawia się przy każdym uruchomieniu przeglądarki.

  #4564 09.08.2018 08:55

to może spytać ich po co w pasku zakładek: Inne zakładki użyto słowa zakładki może wystarczy tylko Inne.

  #4563 09.08.2018 08:54

@Mrocznyy: to może spytać ich po co w pasku zakładek: Inne zakładki użyto słowa zakładki może wystarczy tylko Inne.

cieyou   2 #4562 08.08.2018 01:09
Spioszek1985   12 #4561 02.08.2018 17:18

@Miszkurka2000:Wersja 68.0.3440.84 wszystko naprawiła :)

Autor edytował komentarz w dniu: 02.08.2018 17:19
Mrocznyy   5 #4560 01.08.2018 15:36

@Miszkurka2000: I bardzo dobrze, że tak się stało. Oczywiście nie przypisuję sobie bezwzględnie tej zasługi, ale pisałem na ten temat do Google zaraz po poprzedniej aktualizacji.

Miszkurka2000   17 #4559 01.08.2018 09:46

Dziwna sprawa. Dziś ikony na pasku zakładek same wróciły do normy i się zagęściły. Jak to możliwe? Aaa mała aktualizacja. Nie zauważyłem.

Autor edytował komentarz w dniu: 01.08.2018 11:31
juta   19 #4558 01.08.2018 06:54

@izok1980: Dokładnie, mógłby być już włączony. Jakoś mi umknęło info o tej zmianie i nie wiedziałem a podoba się :)

Paweł A.   3 #4557 30.07.2018 16:01

@izok1980: Dziwne że DP nic nie pisze o tym. Inne serwisy piszą o tej opcji, od kilku dni.

izok1980   9 #4556 30.07.2018 15:21

@Paweł A.: Dzięki dziwne że nie jest domyślnie włączony nowy wygląd.

Miszkurka2000   17 #4555 30.07.2018 11:51

@Spioszek1985: Daj znać jeśli dowiesz się jak to naprawić.

juta   19 #4554 28.07.2018 17:51

@Bartosz82: Ja mam laptopa z 4 GB pamięci i Fx czy Chrome chodzą bardzo dobrze. Wcześniej był Windows 10 Home a teraz Linuksy. Na obu systemach nie miałem problemu. Jak Ci lepiej służy Edge to używaj, dla każdego coś innego, czy jakoś tak :) Pozdrawiam również.

Bartosz82   8 #4553 28.07.2018 16:12

@juta: Mówię o tych problemach opisanych tutaj: https://www.dobreprogramy.pl/Mozilla-Google-spowalnia-YouTubea-w-Firefoksie-i-pr... - też u mnie takie występuje na chromie i na firefoksie. Mam laptopa z 8 GB pamięci ram, a chrome działał u mnie jakbym go przez maszynkę do mielenia mięsa przeciskał. Wywaliłem to w diabły bo się do niczego nie nadaje. Miałem firefoksa i też grzebałem w abaut:config i wyszukiwałem i wypytywałem na forum jak sobie po ustawiać, żeby firefox działał lepiej i szybciej. Ciągle coś zmieniałem, ustawiałem aż w końcu przestał działać. Ani raz nie działał u mnie dobrze tak jak bym chciał. Filmy się zawieszały w nim, albo głos szedł inaczej a obraz inaczej, vod.pl mi nie działał na FireFoxie itd. - Cuda na kiju się działy z nim. Wypiepszyłem w piernik to dziadostwo. Teraz jestem na Edge i zobaczymy jak długo pociągnie. Póki co odpukać w nie malowane - niema problemów. Pozdrawiam. :)

Autor edytował komentarz w dniu: 28.07.2018 16:17
xttbx   2 #4552 28.07.2018 12:29

Chrome'a można lubić, można nienawidzić, ale obiektywnie patrząc do "przeglądania" neta jest najlepszy. Wiele zależy od konfiguracji sprzętu, ale np na moim złomie (core i3 2330M + 4 giga ram) chrome jest najlżejszy, najmniej je procka i ram. Mimo to bawię się teraz EDGE-em, i chyba na nim zostanę na dłużej. Okazuje się on całkiem fajną przeglądarką, do tego usługi microsoftowe (OneDrive itp) też o dziwo lepiej mi pasują niż rozwiązania google'a.

juta   19 #4551 28.07.2018 06:50

@Bartosz82: Nie wiem o jakich problemach Ty teraz piszesz na Youtube'ie, bo na Fiferoksie czy Chrome a nawet na Operze wszystko mi chodzi płynnie, odpalam jakiś film i leci, bez żadnych zacięć czy innych problemów. Porównywałeś te przeglądarki jak się zachowują na YouTube'ie w swoim komputerze czy tylko czytałeś o tych problemach? Bo u mnie wszystko gra. Co do ustawień, to ja akurat zawsze grzebie w takim about:config czy chrome://flags, bo zawsze coś wyłączę, coś pod siebie zmienię, dla mnie to jest normalne bo nie wszystko mi pasuje to co ''domyślnie'' i to jedyny powód że tam wchodzę, a nie dlatego żeby przeglądarki ''hulały i działały dobrze'', bo to przy okazji. Tak więc zostanę ''przy dłubaniu''.

Bartosz82   8 #4550 27.07.2018 18:18

@juta: taaa ?? hmm...to dlaczego chrome tyle zjada pamięci ram ? Firefox tak samo ? trzeba obie przeglądarki modyfikować. Szukać specjalnych ustawień w about:config, żeby te przeglądarki hulały i działały dobrze. O czym też pisali tutaj na dobrych programach co trzeba zrobić i zainstalować na firefox żeby yuotube płynnie działało i co trzeba zrobić, żeby na chrome youtube płynnie działało. To są przeglądarki ? To jest złom do niczego się nie nadający i tyle w temacie! - Zadaniem przeglądarki jest po jej uruchomieniu , żeby wszystko w niej śmigało jak należy bez dodatkowych alpejskich kombinacji. Włączasz i ma działać ! Na Edge nie mam takich problemów z youtube, a oglądam codziennie tam różne rzeczy. Jak można takie badziewie zrobić, co nie działa dobrze, a żeby działało dobrze to trzeba przy tym dłubać ? I dodatkowo, żeby takie pamięciożerne było ? To trochę coś ewidentnie jest nie tak z tym wszystkim. Nie wiem gdzie tutaj jest logika tego działania i kto taki pomysł z dupy ma . Ale wole lepiej używać podrasowanego Internet Explorera w nowej panierce i żeby wszystko mi działało dobrze i płynnie niż jakbym miał się męczyć, wkurzać i zastanawiać co jest nie tak - tracąc czas swój z czymś co nie daje pożądanego dla mnie efektu w swoim działaniu. No sory resory, ale jestem użytkownikiem i ma mi działać i przynosić zadowolenie i radość z czegoś z czego korzystam. Jak komuś nie pasuje i lubi sobie dłubać - proszę bardzo. :)

juta   19 #4549 27.07.2018 16:35

@Bartosz82: A jak tam się spisuje Twój Internet Explorer w nowej panierce? Prócz dobrego czasu pracy na baterii i lekkiemu podrasowaniu pod współczesne standardy (w końcu!) dalej może czyścić buty takim przeglądarką jak Firefox czy Chrome.

juta   19 #4548 27.07.2018 16:12

@Paweł A.: Fajny, mi się podoba:) Dzięki!

Autor edytował komentarz w dniu: 27.07.2018 16:13
muminek77   5 #4547 27.07.2018 16:02

W sieci można znaleźć też rozwiązanie bez wyłączenia akceleracji sprzętowej wystarczy wejść w chrome://flags/ odnaleźć opcję Force color profile i wybrać z menu sRGB. U mnie to rozwiązanie powoduje że co jakiś czas przeglądarka jakby zamarzała na chwilę.

reklama