Google Chrome bez ciasteczek firm trzecich dopiero w 2024 roku

Google Chrome
Google Chrome
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek

28.07.2022 10:47

Google po raz kolejny zmienia założony harmonogram wycofania obsługi ciasteczek firm trzecich z Chrome'a. Wcześniej sugerowano, że zmiany wejdą w życie do końca 2023 roku, ale według najnowszych informacji termin jest jeszcze bardziej odległy.

Jak zwrócił uwagę ZDNet, bazując na wpisie blogowym Google'a, obecnie termin wygaszenia obsługi ciasteczek firm trzecich w Google Chrome został przesunięty na drugą połowę 2024 roku. Wyłączenie obsługi ciasteczek wiąże się z trwającym w tle rozwojem Privacy Sandbox - "środowiska" obsługi sieci, w którym Google stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i tytułową prywatność. Jak podano, finalizacja nie przebiega tak szybko, jak zakładano.

Alternatywą dla ciasteczek proponowaną od początku przez Google'a jest mechanizm FLoC, który jak dotąd nie spotkał się ze szczególnym uznaniem. W ubiegłym roku twórcy bezpiecznej przeglądarki DuckDuckGo oficjalnie przyznali, że propozycja Google'a budzi ich wątpliwości. Z tej okazji wydano nawet dodatek do Chrome'a, który pozwala zablokować FLoC już w czasie testów (na pewnym etapie użytkownicy przeglądarki Google'a mogli nie mieć jasnej informacji, że biorą udział w testach).

Bieżący harmonogram wdrożenia Privacy Sandbox i wyłączenia ciasteczek firm trzecich w Chrome
Bieżący harmonogram wdrożenia Privacy Sandbox i wyłączenia ciasteczek firm trzecich w Chrome© Google

FLoC to mechanizm, który zgodnie z założeniem ma zapewniać bezpieczeństwo i prywatność podczas łączenia odbiorców treści w sieci w liczne, anonimowe grupy. W ten sposób ma być możliwe dostarczanie innych treści do ludzi, których łączą wspólne zainteresowania czy miejsce zamieszkania. Mimo teoretycznych założeń dotyczących bezpieczeństwa takiego podejścia, niektórzy pozostają sceptyczni.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprorgamy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)