Google grozi usunięciem wyszukiwarki z Australii. To odpowiedź na projekt nowych przepisów

Strona głównaGoogle grozi usunięciem wyszukiwarki z Australii. To odpowiedź na projekt nowych przepisów
22.01.2021 12:25
Google grozi zamknięciem wyszukiwarki w Australii, fot. Oskar Ziomek
Google grozi zamknięciem wyszukiwarki w Australii, fot. Oskar Ziomek

Google grozi, że jeśli w życie wejdą przepisy zmuszające firmę do płacenia mediom za udostępnianie linków do ich treści w wynikach wyszukiwania, zostanie zmuszony do radykalnych kroków. Jak podaje The Verge, w Australii powiedziano wprost, że dalsze utrzymywanie wyszukiwarki będzie zbyt ryzykowne finansowo i w takiej sytuacji będzie musiała z niego zniknąć.

Jak się okazuje, australijski rząd od dłuższego czasu chce prawnie zmusić Google do płacenia wydawcom za umieszczanie łączy do ich treści w wyszukiwarce czy aplikacjach agregujących newsy. Sprawa sięga 2019 roku, kiedy zaprezentowano projekt przepisów zmuszających technologicznych gigantów do wnoszenia opłat wydawcom, na których treściach opiera się ich zarobek, a chodzi tu między innymi o wyszukiwarkę Google.

Na razie nie ma pewności jak rzecz się zakończy, ale odważne deklaracje Google'a są jednoznaczne: "Nie jest to zgodne z działaniem wyszukiwarek ani z działaniem internetu i nie jest to tylko pogląd Google" – tłumaczyła Mel Silva, wiceprezes Google w obszarze Australii i Nowa Zelandii, podczas przesłuchania Senackiej Komisji Legislacyjnej ds. Gospodarki.

"Wycofanie się z naszymi usługami z Australii to ostatnia rzecz, jaką ja lub Google chcielibyśmy zastosować, zwłaszcza gdy istnieje inne możliwe rozwiązanie" – dodała później Silva. Proponowana opcja to zawieranie umów handlowych i płacenie wydawcom za udostępnianie dodatkowych treści do promowania w nowym narzędziu Google News Showcase.

Jak równolegle zwraca uwagę CyberDefence24, francuskie zrzeszenie wydawców prasy (APIG) wraz z Google podpisały pierwszą w Europie ramową umowę tego rodzaju. Wydawcy będą mogli zarabiać między innymi z tytułu praw pokrewnych, a czytelnicy zyskają dostęp do dodatkowych artykułów – także wtedy, kiedy na stronie danego wydawcy konkretna treść jest dostępna jako zawartość premium wymagająca dodatkowych opłat.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)