Google i Alphabet: Larry Page i Sergey Brin oddali stery. Sundar Pichai nowym CEO

Strona głównaGoogle i Alphabet: Larry Page i Sergey Brin oddali stery. Sundar Pichai nowym CEO
04.12.2019 10:47
Sundar Pichai podczas wizyty w Polsce 21.01.2019 (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)
Sundar Pichai podczas wizyty w Polsce 21.01.2019 (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)
bDZHIUFy

Google i Alphabet – spółka-matka internetowego giganta – ogłosiły ważne zmiany. Larry Page i Sergey Brin, którzy założyli Google, zrezygnowali z kierowniczych stanowisk w Alphabecie. Kierownictwo nadrzędnej firmy obejmie Sundar Pichai, obecny CEO firmy Google. Pichai będzie kierował obiema spółkami.

bDZHIUER

Larry Page i Sergey Brin założyli firmę Google 4 września 1998 roku i od tego czasu kierowali jej rozwojem. Po podzieleniu przedsiębiorstwa na Google i nadrzędny Alphabet 3 października 2015 objęli najwyższe stanowiska w tym drugim. Google'a, który jest aktualnie filią Alphabetu, przekazali w ręce Sundara Pichai.

Larry Page i Sergey Brin w serwerowni Google'a (2018, Kim Kulish/Corbis/Getty Images)
Larry Page i Sergey Brin w serwerowni Google'a (2018, Kim Kulish/Corbis/Getty Images)

Sundar wnosi skromność i pasję

Założyciele firmy Google napisali długi list, w którym wyjaśniają podstawy swojej decyzji. Po 4 latach niezależnego działania Alphabetu i podległych mu firm przyszła pora na uproszczenie struktury zarządzania. Alphabet nie potrzebuje dwóch kierowników i nie ma powodu, by Google'em kierowała trzecia osoba. Dlatego Sundar przejmie pieczę nad wszystkim.

bDZHIUET

W liście założyciele Google'a wypowiadają się o Sundarze bardzo ciepło. W liście napisali:

Sundar każdego dnia przynosi skromność i głęboką miłość do techniki naszym użytkownikom, partnerom i pracownikom. […] Nie ma drugiej osoby, na której tak polegaliśmy od założenia Alphabetu i nie ma lepszego człowieka do kierowania Google'em i Alphabetem.

Myślę, że te słowa są szczere. Sundar Pichai pracuje z Page'em i Brinem od 15 lat. W tym czasie pomagał w tworzeniu Alphabetu, zasiada w zarządzie tej firmy i sprawdził się jako CEO Google'a. Pod jego kierownictwem Google podjął kilka interesujących kroków. Szczególnie ciekawe wydają mi się zmiany w przeglądarce Google Chrome, na czele z wprowadzeniem zasad regulujących reklamy na stronach. Mam też nadzieję, że w końcu uda się zrobić porządek z aktualizacjami Androida i obejdzie się bez takich wpadek, jak zmuszanie do zakładania kont Google użytkowników sprzętu Nest.

Ciekawi mnie, w jakim kierunku Sundar Pichai poprowadzi Alphabet. W liście do pracowników zapewnił, że jego nadrzędnym celem jest budowanie jak najbardziej pomocnego Google'a dla wszystkich. Nie ulega wątpliwości, że starsi koledzy położyli pod ten projekt porządne fundamenty.

bDZHIUEZ

Czy Larry i Sergey idą na emeryturę?

Jeszcze nie. Założyciele Google'a zamierzają pozostać w radzie nadzorczej firmy i nie zamierzają sprzedawać swoich udziałów. Przynajmniej przez jakiś czas będą więc wspierać Sundara Pichai na nowym stanowisku, przypuszczam jednak, że są tym już mocno zmęczeni. Sergey Brin jest znany z tego, że mimo zarobionych milionów, wciąż ubiera się w to, co lubi… łącznie z Crocsami. Larry Page zawsze był odludkiem i raczej nie pokazywał się publicznie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bDZHIUFP