Google i Alphabet: Larry Page i Sergey Brin oddali stery. Sundar Pichai nowym CEO

Sundar Pichai podczas wizyty w Polsce 21.01.2019 (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)
Sundar Pichai podczas wizyty w Polsce 21.01.2019 (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)

04.12.2019 10:47, aktual.: 04.12.2019 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google i Alphabet – spółka-matka internetowego giganta – ogłosiły ważne zmiany. Larry Page i Sergey Brin, którzy założyli Google, zrezygnowali z kierowniczych stanowisk w Alphabecie. Kierownictwo nadrzędnej firmy obejmie Sundar Pichai, obecny CEO firmy Google. Pichai będzie kierował obiema spółkami.

Larry Page i Sergey Brin założyli firmę Google 4 września 1998 roku i od tego czasu kierowali jej rozwojem. Po podzieleniu przedsiębiorstwa na Google i nadrzędny Alphabet 3 października 2015 objęli najwyższe stanowiska w tym drugim. Google'a, który jest aktualnie filią Alphabetu, przekazali w ręce Sundara Pichai.

Larry Page i Sergey Brin w serwerowni Google'a (2018, Kim Kulish/Corbis/Getty Images)
Larry Page i Sergey Brin w serwerowni Google'a (2018, Kim Kulish/Corbis/Getty Images)

Sundar wnosi skromność i pasję

Założyciele firmy Google napisali długi list, w którym wyjaśniają podstawy swojej decyzji. Po 4 latach niezależnego działania Alphabetu i podległych mu firm przyszła pora na uproszczenie struktury zarządzania. Alphabet nie potrzebuje dwóch kierowników i nie ma powodu, by Google'em kierowała trzecia osoba. Dlatego Sundar przejmie pieczę nad wszystkim.

W liście założyciele Google'a wypowiadają się o Sundarze bardzo ciepło. W liście napisali:

Sundar każdego dnia przynosi skromność i głęboką miłość do techniki naszym użytkownikom, partnerom i pracownikom. […] Nie ma drugiej osoby, na której tak polegaliśmy od założenia Alphabetu i nie ma lepszego człowieka do kierowania Google'em i Alphabetem.

Myślę, że te słowa są szczere. Sundar Pichai pracuje z Page'em i Brinem od 15 lat. W tym czasie pomagał w tworzeniu Alphabetu, zasiada w zarządzie tej firmy i sprawdził się jako CEO Google'a. Pod jego kierownictwem Google podjął kilka interesujących kroków. Szczególnie ciekawe wydają mi się zmiany w przeglądarce Google Chrome, na czele z wprowadzeniem zasad regulujących reklamy na stronach. Mam też nadzieję, że w końcu uda się zrobić porządek z aktualizacjami Androida i obejdzie się bez takich wpadek, jak zmuszanie do zakładania kont Google użytkowników sprzętu Nest.

Ciekawi mnie, w jakim kierunku Sundar Pichai poprowadzi Alphabet. W liście do pracowników zapewnił, że jego nadrzędnym celem jest budowanie jak najbardziej pomocnego Google'a dla wszystkich. Nie ulega wątpliwości, że starsi koledzy położyli pod ten projekt porządne fundamenty.

Czy Larry i Sergey idą na emeryturę?

Jeszcze nie. Założyciele Google'a zamierzają pozostać w radzie nadzorczej firmy i nie zamierzają sprzedawać swoich udziałów. Przynajmniej przez jakiś czas będą więc wspierać Sundara Pichai na nowym stanowisku, przypuszczam jednak, że są tym już mocno zmęczeni. Sergey Brin jest znany z tego, że mimo zarobionych milionów, wciąż ubiera się w to, co lubi… łącznie z Crocsami. Larry Page zawsze był odludkiem i raczej nie pokazywał się publicznie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)