Google może zdalnie instalować aplikacje

Google może zdalnie instalować aplikacje26.06.2010 18:25
Grzegorz Niemirowski

W mobilnym systemie Android odkryto funkcję pozwalającą firmie Google na zdalną instalację aplikacji na urządzeniach użytkowników.

Na wstępie warto jednak przypomnieć, że Google posiada możliwość zdalnego odinstalowywania programów dzięki wbudowanej w Android OS funkcji REMOVE_ASSET. Kilka dni temu firma przyznała, że usunęła z urządzeń wyposażonych w Androida dwie aplikacje naruszające zasady sklepu Android Market. Zostały one stworzone przez Jona Oberheide'a, badacza bezpieczeństwa, i choć nie miały szkodliwego działania to ukrywały swoje prawdziwe przeznaczenie. W związku z tym Google postanowiło odinstalować aplikacje tym użytkownikom, którzy nie zrobili tego samodzielnie.

Okazuje się teraz, że Google potrafi nie tylko zdalnie usuwać programy ale także je instalować. Jon Oberheide odkrył, że Android posiada funkcję INSTALL_ASSET, która pozwala na instalację aplikacji na telefonach użytkowników. Nie udało mu się jednak ustalić do czego Google miałoby jej potrzebować ani czy wykorzystywało ją w przeszłości. Podejrzewa, że skoro firma stworzyła funkcję zdalnej dezinstalacji to przy okazji wyposażyła Androida także w możliwość zdalnej instalacji oprogramowania. Jeśli nawet Google nie będzie jej wykorzystywać w kontrowersyjny sposób, to INSTALL_ASSET będzie dodatkową możliwością z której będą mogli korzystać sieciowi włamywaczne, np. poprzez atak typu man-in-the-middle.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)