Google porzuca obsługę H.264 w Chrome na rzecz WebM

Google porzuca obsługę H.264 w Chrome na rzecz WebM

12.01.2011 12:33

Google podjął kontrowersyjną decyzję o porzuceniu obsługi kodeka wideo H.264 w Chrome. Zamiast tego przeglądarka będzie obsługiwać WebM i Ogg Theora.

Obecnie kodek H.264 jest jednym z bardziej popularnych rozwiązań dla standardu HTML5 do wyświetlania wideo. Obsługują go takie przeglądarki jak Chrome, Internet Explorer czy Safari. Rozwój H.264 popiera zwłaszcza firma Apple, natomiast Opera i Firefox korzystają z alternatywnego rozwiązania - Ogg Theora, a od niedawna WebM. Google postanowił wprowadzić własne rozwiązanie. Podczas zeszłorocznej konferencji I/O zapowiedział wydanie kodeka wideo VP8 w ramach projektu WebM. Dopiero teraz jednak Google zdecydował się na porzucenie H.264 na rzecz własnego rozwiązania. Proces usunięcia obsługi kodeka potrwa około roku.

Decyzja firmy będzie miała duże znaczenie dla dalszego rozwoju standardów do obsługi multimediów w Sieci. Google swój wybór motywuje chęcią wprowadzenia bardziej innowacyjnego i otwartego rozwiązania, ale chodzi raczej o względy komercyjne. WebM już jest formatem dla popularnego serwisu YouTube. Co więcej, będzie on obsługiwany przez Firefoksa, który na razie jako jedyny zbliża się do popularności Internet Explorera. Notabene również przeglądarka Microsoftu będzie obsługiwać VP8. Mozilla już pochwaliła porzucenie H.264 w Chrome. Google liczy najwyraźniej, że przeciągając na swoją stronę Firefoksa i Operę, zdoła zdetronizować H.264 na rzecz WebM.

Warto też zauważyć, że H.264 jest promowany w dużej mierze przez firmę Apple, między innymi na potrzeby iOS. Ów system dla smartfonów jest obecnie głównym rywalem Androida. Apple jak dotąd nie dołączył do firm zainteresowanych obsługą WebM. Przeciwko wprowadzeniu nowego standardu jest też część deweloperów, którym nie na rękę jest dostosowywanie swoich usług na potrzeby kolejnych rozwiązań. Poza tym, skoro Google stawia na otwarte standardy (H.264 jest zamkniętym kodekiem), dlaczego nie porzuci obsługi Flasha?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)