Google Sklep Play: usunięto sześć złośliwych aplikacji. Wykradały pieniądze z konta

Google Sklep Play: usunięto sześć złośliwych aplikacji. Wykradały pieniądze z konta

Znikają kolejne aplikacje ze Sklepu Play /fot. GettyImages
Znikają kolejne aplikacje ze Sklepu Play /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
03.09.2020 15:46

Google usunął ze Sklepu Play 6 kolejnych złośliwych aplikacji. Po raz kolejny w ich kodzie ukrywał się trojan Joker. Szczęście w nieszczęściu, liczba pobrać aplikacji wynosiła łącznie zaledwie ponad 200 tysięcy.

Joker po raz kolejny powrócił do Sklepu Play, tak jak przewidywali to wcześniej eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. I zupełnie analogicznie do ostatniego przypadku z lipca, wystarczyły niewielkie zmiany w kodzie aplikacji, aby złamać zabezpieczenia Play Protect. O to zresztą nie trudno, jak pokazał ostatni test bezpieczeństwa Androidów dokonany przez AV-LAB.

Złośliwe oprogramowanie znane bliżej pod nazwą Joker lub Bread działa jako aplikacja wyłudzająca pieniądze. W 2017 roku po raz pierwszy pojawił się odpowiedni termin na tego typu malware - fleeceware. Wykrada pieniądze użytkowników przez aktywację usług premium bez wiedzy właściciela urządzenia. Trojan przechwytuje odebrane SMS i wysyła płatne wiadomości, co pozwala na potwierdzanie płatnych abonamentów.

Tym razem aplikacje zawierające Jokera wykrył zespół ekspertów z Pradeo – czytamy na blogu firmy. Kryły się pod przykrywką różnego rodzaju aplikacji. Listę wymienianych zagrożeń znajdziecie na dole artykułu. Jak mówią eksperci w rozmowie z Threatpost, na trop malware natrafili poprzez śledzenie opinii programów oraz zgłoszenia użytkowników Sklepu Play Google'a.

Ze względu na tak dużą ilość potencjalnych zagrożeń w Sklepie Play, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa polecają użytkownikom Androida korzystać z programów zabezpieczających. Listę najbezpieczniejszych aplikacji antywirusowych dla tego systemu w 2020 roku możecie znaleźć tutaj.

Usunięte przez Google złośliwe aplikacje zawierające trojana Joker to:

  • Safety AppLock 10 tys.+ instalacji pakiet applock.safety.protect.apps
  • Convenient Scanner 2 100 tys.+ instalacji pakiet com.convenient.scanner.tb
  • Push Message-Texting&SMS 10 tys.+ instalacji pakiet sms.pushmessage.messaging
  • Emoji Wallpaper 10 tys.+ instalacji pakiet tw.hdwallpaperthemes.emoji.wallpaper
  • Separate Doc Scanner 50 tys.+ instalacji pakiet sk.pdf.separatedoc.scanner
  • Fingertip GameBox 1 tys.+ instalacji pakiet com.theone.finger.games

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)