Google Street View pomógł aresztować bossa włoskiej mafii. Uciekał 20 lat

Google Street View pomógł aresztować bossa włoskiej mafii. Uciekał 20 lat

"Widok z ulicy" pomógł w aresztowaniu włoskiego szefa mafii
"Widok z ulicy" pomógł w aresztowaniu włoskiego szefa mafii
Źródło zdjęć: © Google Street View
Oskar Ziomek
07.01.2022 07:09

Gioacchino Gammino, boss włoskiej mafii, został aresztowany po 20 latach od ucieczki z więzienia w hiszpańskim mieście Galapagar. Przestępcę udało się namierzyć po tym, jak został zauważony w Street View - widoku ulic w Mapach Google fotografowanym z samochodów.

O szczegółach zatrzymania informuje "The Guardian". Gioacchino Gammino to boss mafii, który trafił na listę najbardziej poszukiwanych włoskich gangsterów. Odsiadywał już dożywocie w rzymskim więzieniu, ale w 2002 roku udało mu się z niego uciec, wykorzystując ówczesne zamieszanie towarzyszące realizacji filmu o obiekcie.

Gammino należał do klanu mafijnego na Sycylii, który został uwikłany w spór z Cosa Nostrą. Europejski nakaz aresztowania wydano w 2014 roku. Jak ustalono, w ciągu ostatnich 20 lat Gammino zmienił nazwisko na Manuel, ożenił się i zamieszkał niedaleko Madrytu, gdzie pracował jako kucharz i był właścicielem sklepu z owocami i warzywami.

Udało się go namierzyć po tym, jak został zauważony na zdjęciu w Google Street View - choć dla zwykłych użytkowników z założenia i tak zamazywane są tu wizerunki ludzi. Policja podała, że wpadła na trop Gammino w Hiszpanii, ale dokładną lokalizację udało się ustalić właśnie dzięki zdjęciu w Mapach Google.

Przestępca został rozpoznany po specyficznej bliźnie na podbródku, a kolejne fotografie potwierdzające jego tożsamość udało się znaleźć na fanpage'u restauracji, w której pracował. Zatrzymanie miało miejsce jeszcze w grudniu, ale szczegóły ujawniono dopiero teraz.

Street View to usługa pozwalająca oglądać świat w Mapach Google z perspektywy przechodnia lub kierowcy. Zdjęcia są regularnie aktualizowane, a dzięki suwakowi można "przenieść się w czasie" i sprawdzić, jak dane miejsce wyglądało na przykład kilka lat wcześniej - o ile wówczas również zostało sfotografowane. Street View jest też wykorzystywany podczas nawigacji z wykorzystaniem AR w Mapach Google.

"The Guardian" zwraca uwagę, że opisywane aresztowanie Gammino nie jest pierwszym w historii, w którym kluczową rolę odegrał internet. W ubiegłym roku zatrzymano tak innego członka mafii po tym, jak w serwisie YouTube zauważono kulinarny film z jego udziałem. Zdradziły go specyficzne tatuaże.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)