Google ułatwi firmom dostęp do WebM

Google ułatwi firmom dostęp do WebM

26.04.2011 17:12

Google ogłosił powstanie nowego projektu mającego za zadanie ułatwić dostęp do formatu wideo WebM. W Community Cross-License Initiative zaangażowanych jest już 17 firm z całego świata.

Celem powstania CCL jest możliwość dzielenia się patentami związanymi z formatem WebM. W ten sposób firmy należące do projektu będą mogły łatwiej wdrażać technologie na swoje potrzeby, nie przejmując się, że naruszą prawa intelektualne innych. W skład CCL weszły takiefirmy jak Google, Cisco Systems, LG, Mozilla, Samsung czy Opera Software. Są to w dużej mierze podmioty, które od początku wspierają alternatywne w stosunku do H.264 rozwiązanie dla wyświetlania materiałów wideo w HTML5. Google chce w ten sposób pokazać, że rozwijany przezeń format może być nie tylko konkurencyjnym, ale przede wszystkim legalnym rozwiązaniem. Na początku lutego Microsoft opublikował pytania w stosunku do WebM, z których część dotyczyła właśnie kwestii praw patentowych.

Google ostro walczy o upowszechnienie WebM w Sieci. Tydzień temu zaczęto wprowadzać filmy w formacie WebM w YouTube. Jest to obecnie jeden z największych serwisów wideo w Sieci, toteż taka decyzja nie pozostanie bez wpływu na konkurencję. Co więcej, Google zapowiedział w styczniu porzucenie obsługi H.264 w przeglądarce internetowej Chrome. Zamiast tego program będzie obsługiwać takie rozwiązania jak Ogg Theora czy właśnie WebM.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)