Google wprowadza Darta - alternatywę dla JavaScriptu

Google wprowadza Darta - alternatywę dla JavaScriptu

10.10.2011 16:08

Google zaprezentował wczesną wersję nowego języka Dart, który ma stać się alternatywą dla JavaScriptu.

Ambicje firmy z Mountain View sięgają coraz wyżej. Zależy jej nie tylko na mocnej pozycji na rynku przeglądarek internetowych, ale również wprowadzeniu nowego języka, który mógłby stać się integralnym elementem programów do surfowania w Internecie. Takim projektem ma być Dart, który właśnie został zaprezentowany podczas konferencji Goto w Danii. Język jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium, jednak Google liczy, że niedługo stanie się godnym następcą JavaScriptu.

Firma chciałaby, aby Dart pozwolił na wprowadzenie bardziej zaawansowanych technologii do przeglądarek, a także ułatwił pracę deweloperów. Poza tym pojawić ma się dedykowana wirtualna maszyna, która będzie kompilować kod języka. Google chciałby, aby Dart posiadał lepsze zabezpieczenia, pozwalał na tworzenie szerszych projektów, a także głębszą integrację z chmurą obliczeniową. Google udostępnił już stronę internetową, na której można zapoznać się ze wstępnymi wiadomościami na temat Darta. Obecnie język nie jest jeszcze zintegrowany z Chrome - ma to się pojawić w niedalekiej przyszłości.

Wprowadzenie Darta to nie tylko walka o lepsze technologie webowe, ale również o rynek przeglądarek. Google dobrze zdaje sobie sprawę, że wprowadzając alternatywę dla JavaScriptu, przyciągnie do siebie deweloperów. Ci zaś otrzymają oprócz nowej technologii cały pakiet podobnych rozwiązań firmy z Mountain View. Taka transakcja wiązana pozwoli Google'owi na umocnienie pozycji na rynku i dalszy rozwój. W podobny sposób firma rozgrywa standardy dotyczące wideo w HTML5, promując własne rozwiązanie, czyli technologię WebM, zaś zwalczając kodek H.264.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)