Google wprowadza Darta - alternatywę dla JavaScriptu

10.10.2011 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google zaprezentował wczesną wersję nowego języka Dart, który ma stać się alternatywą dla JavaScriptu.

Ambicje firmy z Mountain View sięgają coraz wyżej. Zależy jej nie tylko na mocnej pozycji na rynku przeglądarek internetowych, ale również wprowadzeniu nowego języka, który mógłby stać się integralnym elementem programów do surfowania w Internecie. Takim projektem ma być Dart, który właśnie został zaprezentowany podczas konferencji Goto w Danii. Język jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium, jednak Google liczy, że niedługo stanie się godnym następcą JavaScriptu.

Firma chciałaby, aby Dart pozwolił na wprowadzenie bardziej zaawansowanych technologii do przeglądarek, a także ułatwił pracę deweloperów. Poza tym pojawić ma się dedykowana wirtualna maszyna, która będzie kompilować kod języka. Google chciałby, aby Dart posiadał lepsze zabezpieczenia, pozwalał na tworzenie szerszych projektów, a także głębszą integrację z chmurą obliczeniową. Google udostępnił już stronę internetową, na której można zapoznać się ze wstępnymi wiadomościami na temat Darta. Obecnie język nie jest jeszcze zintegrowany z Chrome - ma to się pojawić w niedalekiej przyszłości.

Wprowadzenie Darta to nie tylko walka o lepsze technologie webowe, ale również o rynek przeglądarek. Google dobrze zdaje sobie sprawę, że wprowadzając alternatywę dla JavaScriptu, przyciągnie do siebie deweloperów. Ci zaś otrzymają oprócz nowej technologii cały pakiet podobnych rozwiązań firmy z Mountain View. Taka transakcja wiązana pozwoli Google'owi na umocnienie pozycji na rynku i dalszy rozwój. W podobny sposób firma rozgrywa standardy dotyczące wideo w HTML5, promując własne rozwiązanie, czyli technologię WebM, zaś zwalczając kodek H.264.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)