Google wprowadza dwustopniowy mechanizm weryfikacji użytkownika

Google wprowadza dwustopniowy mechanizm weryfikacji użytkownika

Wojciech Cybulski
11.02.2011 10:48

Firma Google za pośrednictwem swojego bloga poinformowała o dodaniu do procesu logowania opcjonalnego, dwustopniowego mechanizmu weryfikacji, który może znacząco zmniejszyć ryzyko utraty kontroli nad własnym kontem.

Nowy, dwustopniowy mechanizm logowania do konta Google przypomina nieco potwierdzanie przelewu pieniężnego kodem jednorazowym, który bank wysyła użytkownikowi poprzez SMS. W pierwszym kroku logujemy się poprzez nasz login i hasło do konta Google. Gdy dane są poprawne, system prosi o wpisanie kodu weryfikacyjnego. Jest on wysyłany użytkownikowi na telefon komórkowy. W przypadku starszych modeli telefonów kod może zostać wysyłany w wiadomości SMS. Jeżeli użytkownik posiada smartfon z systemem Android albo urządzenie z rodziny BlackBerry lub iPhone, może skorzystać ze specjalnej aplikacji, która wyświetli kod weryfikacyjny bez korzystania z wiadomości SMS.

Aktywacja dwustopniowego systemu logowania wiąże się z koniecznością zabezpieczenia przed przypadkami utraty dostępu do telefonu w skutek jego uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży. Google przygotował ku temu stosowny kreator, a cała procedura trwa nie dłużej niż kwadrans. Ponadto użytkownik może zdefiniować, czy chce używać dwustopniowej weryfikacji przy każdym logowaniu, czy też chce to robić raz na 30 dni. Google równocześnie podkreśla, że mechanizm dwustopniowej weryfikacji użytkownika nie jest obowiązkowy - nowe rozwiąznie stanowi jedynie alternatywę dla osób, które szczególnie dbają o swoje bezpieczeństwo w Sieci.

Wdrażanie nowego systemu logowania potrwa zdaniem Google jeszcze kilka dni. Gdy proces się zakończy, każdy użytkownik będzie mógł aktywować dodatkową warstwę zabezpieczeń na stronie z ustawieniami konta Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)