IFA 2019. VESA ogłasza nową wersję standardu DisplayHDR

IFA 2019. VESA ogłasza nową wersję standardu DisplayHDR

VESA ogłosiła standard DisplayHDR w wersji 1.1 (Foto: YouTube @ VESA Display)
VESA ogłosiła standard DisplayHDR w wersji 1.1 (Foto: YouTube @ VESA Display)
04.09.2019 22:41, aktualizacja: 04.09.2019 23:11

Aby ekrany mogły być oficjalnie zgodne z HDR, firmy muszą przejść odpowiednią certyfikację organizacji VESA. Przy okazji targów IFA 2019, opublikowano nowe wytyczne standardu. Firmy chcące korzystać jeszcze ze starych, mają czas do maja 2020 r.

DisplayHDR 1.1 i zwiększenie wymagań certyfikacji

Monitory będą miały teraz trudniejsze zdanie. Nowe produkty będą musiały być zaopatrzone w odpowiednie informacje o obsługiwanym trybie DisplayHDR już w menu OSD. Dzięki temu nie będzie trzeba posiłkować się dokumentami ze specyfikacją monitora. Aby producent w ogóle ubierał się o certyfikat DisplayHDR, także samo wejście DP będzie musiało odbyć testy.

Bardziej rygorystycznie będzie podchodzić się teraz do możliwej do wyświetlenia przestrzeni barw czy jasności. Będą brane pod uwagę testy systemu aktywnego ściemniania matrycy monitora. Oby tylko nie odbiło się to na lekko podwyższonych cenach, w końcu pewna gama monitorów, która obecnie otrzymuje certyfikację, mogłaby potencjalnie jej nie przejść w edycji DisplayHDR 1.1, w takim razie producenci powinni nieco bardziej przyłożyć się do parametrów. Na szczęście nie mamy takiego bałaganu jak w przypadku oznaczeń USB czy WiFi.

ProArt Display PA32UCG – Master HDR in Any Creative Production | ASUS

Nowy wyższy certyfikat DisplayHDR 1400

VESA nie tylko uaktualniła system przyznawania zgodności. Dodała też zupełnie nową, jeszcze wyższą kategorię certyfikatu, jaką jest DisplayHDR 1400. Względem DisplayHDR 1000, monitory ubiegające się o DisplayHDR 1400 muszą mieć 3,5 razy większy kontrast, 2,5 razy lepszy poziom czerni i o 40% większą maksymalną jasność.

Pewnym nowym testem będzie konieczność utrzymania jasności przynajmniej 900 nitów przez 30 minut. Dotyczy to całej powierzchni matrycy. Ponadto standard kolorów DCI-P3-D65 musi być pokryty aż w 95%. Dla DisplayHDR 1000 to wartość o 5% niższa. Nie zmieniono za to pokrycia dla ITU-R BT.709. W obu przypadkach wynosi 99%. Wstępnie DisplayHDR 1400 otrzymał monitor ASUS ProArt Display PA32UCG.

Źródło: displayhdr.org

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)