WindowsGrafikaTworzenie panoramImage Composite Editor
Image Composite Editor ikona

Image Composite Editor2.0.3

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Image Composite Editor to niewielki, darmowy program do tworzenia panoramy z wielu zdjęć lub z ujęcia filmowego, rozwijany przez dział badawczy Microsoft Research. ICE łączy prostotę z bogatymi możliwościami. Z powodzeniem mogą go używać amatorzy, którym wystarczy tryb automatyczny, jak i profesjonaliści, czujący się pewnie dobierając parametry panoramy ręcznie.

Tworzenie panoramy wymaga przejścia czterech kroków: import źródłowego materiału, „zszywanie”, kadrowanie i eksport. W pierwszym kroku, jak nazwa wskazuje, do programu należy załadować wszystkie zdjęcia lub film.

Zanim przejdziemy do drugiego kroku, należy wybrać parametry panoramy. Możemy tu zdać się na automat i pozwolić mu samodzielnie wykryć układ obrazów i ruch kamery lub poukładać je ręcznie. Po zszyciu, czyli automatycznym połączeniu kilku zdjęć bądź ujęć filmowych w jeden duży obraz, możemy wybrać projekcję oraz dostosować układ, by horyzont był poziomy i perspektywa prawidłowa… albo i nie – wszystko zależy od fantazji twórcy.

Kolejnym krokiem jest wybór interesującego kadru z panoramy. Na tym etapie możemy też skorzystać z automatycznego uzupełniania, jeśli po dopasowaniu projekcji okaże się, że obraz nie pokrywa pełnego obszaru docelowego. Automat dobrze poradzi sobie z małymi obszarami i z jednolitym tłem (czyste niebo, trawnik). Bardziej zaawansowane operacje, jak powiększenie drzewa, mogą dać zaskakujące efekty. Operację można w każdej chwili cofnąć, jeśli okaże się, że program jednak nie radzi sobie z dorobieniem brakującej powierzchni. Zazwyczaj jednak jakość jest zadowalająca i nawet doświadczone oko nie znajdzie na obrazie niczego podejrzanego.

Na koniec wystarczy gotowy obraz wyeksportować w wybranym formacie i rozmiarze. Jako że zszywamy kilka sporych obrazów, panoramy często są zdecydowanie za duże do większości zastosowań. W tym miejscu można od razu wysłać panoramę na Photosynth lub stworzyć interaktywny obraz (na przykład z wykorzystaniem Silverlighta), który możemy do woli powiększać i który nadaje się do publikacji na stronie.

ICE do działania wymaga bibliotek C++, które można pobrać ze strony Microsoftu.

Ocena redakcji
4.5
Ocena użytkowników
4.417 ocen
Twoja ocena
Liczba pobrań39 516
Data aktualizacji6 sie 2020
Rozmiar pliku7.59 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Image Composite Editor ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (2)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)