Inkscape 0.92 wydane po 2 latach prac: zgodne z CSS, z nowymi możliwościami

Inkscape 0.92 wydane po 2 latach prac: zgodne z CSS, z nowymi możliwościami

Inkscape 0.92 wydane po 2 latach prac: zgodne z CSS, z nowymi możliwościami
04.01.2017 19:19

Doczekaliśmy się nowej wersji świetnego edytora grafikiwektorowej Inkscape. Ten multiplatformowy, otwartoźródłowyprogram, rozwijany już od ponad 13 lat, w numeracji zawsze byłskromny, więc po dwóch latach od wydania wersji 0.91 dostaliśmywersję… 0.92. Nie dla zmiany numerków przecież jednak korzystasię z Inkscape. Doszło do tego wiele nowych funkcji, właściwości,rozszerzeń i możliwości – zapraszamy do krótkiego ichprzeglądu.

Jedną z najważniejszych zmian jest ta dotycząca domyślnejrozdzielczości: zmieniono ją z 90 dpi do 96 dpi. Dzięki temugrafiki tworzone w Inkscape będą zgodne ze standardem CSS. Dodanoteż wsparcie dla wielu właściwości SVG2 i CSS3, nie wszystkie onejeszcze są obsługiwane w interfejsie graficznym. Nowy Inkscapeobsługuje też siatki gradientu SVG2.

Inkscape 0.92 Showcase

Zainspirowani przeróbką Ponyscape deweloperzy Inkscape przygotowalinowe okno dialogowe do manipulowania drzewem obiektów: można jeprzeciągać, blokować, wyszukiwać, wybierać, ustawiać kolorpodświetlenia i tryby przenikania. Nowe okno dialogowe zbiorówselekcji pozwala tworzyć grupy obiektów, na które nie wpływastruktura dokumentu. Dodano też możliwość zablokowania liniipomocniczych.

Poprawiono obsługę tekstu: możemy wybierać sobie alternatywneglify dla fontów, lepiej działa pionowy układ tekstu,interlineacja jest zgodna ze standardami CSS (działa tak jakwłaściwość line-height). Program zachowuje też tekst pokonwersji do ścieżki w atrybucie aria-label: chodzi o możliwośćjego odtworzenia w czytnikach głosowych (pomyślano tu oniepełnosprawnych), jak również ułatwienie rekonstrukcji tekstu wprzyszłości.

Obraz

Pojawiły się nowe możliwości efektów ścieżek (LPE): możnaje teraz wykorzystać na maskach i klipach, działać mają teżlinie pomocnicze. Dodano też nowe efekty, m.in. perspektywy,deformacji kraty, lustra i rotacji kopii. Rozbudowano narzędziarozpylacza, miarki, gradientu i ołówka (interaktywne wygładzanielinii, krzywe B-sklejane). Mamy też wiele nowych rozszerzeń (m.in.wzory bezszwowe), nowe filtry (symulacja daltonizmu) i liczne nowetryby przenikania (które można stosować zarówno do pojedynczychobiektów jak i warstw).

Kompletną listę wszystkich nowości znajdziecie na wikiInkscape (sporo tam linków instruktażowych materiałów wideo).Zainteresowanych tym świetnym narzędziem zapraszamy do naszej bazyoprogramowania, gdzie znajdziecie zarówno 32- jak i 64-bitowąwersję na Windowsa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)