Inteligentne lodówki z modułami Microsoftu wiedzą, co mają w środku

Inteligentne lodówki z modułami Microsoftu wiedzą, co mają w środku

Inteligentne lodówki z modułami Microsoftu wiedzą, co mają w środku
05.09.2016 12:07

Otwierasz lodówkę – a tam chłodny Windows. OK, dość żartów,Microsoft po prostu wciąż wierzy, że jego oprogramowanie może sięodnaleźć w świecie Internetu Rzeczy, mimo że dotąd Windows forInternet of Things jakoś deweloperów i producentów na większąskalę przyciągnąć nie może. Być może zmienią to takieprojekty jak ten, podjęty we współpracy z szwajcarskim producentemsprzętu AGD (i nie tylko), firmą Liebherr. To powrót do znanej jużod lat koncepcji „internetowej lodówki”, jednak oferującyznacznie więcej, niż po prostu wyświetlanie stron czy aplikacji naniewielkim ekranie. Ta lodówka spogląda w swoje wnętrze, gromadziwiedzę o zawartości – i na tej podstawie pomaga tworzyć listyzakupów.

Maszynowe uczenie to mocny punkt cyfrowej asystentki Cortany.Działa ona w module SmartDeviceBox, pasującym do nowych lodówek izamrażarek Liebherra, zawierającym oprócz komputera także zestawsensorów. Pomysł godny pochwały, uwzględniający różnice wdługości cyklu życia „sprytnej elektroniki” i sprzętu AGD –w końcu lodówki nie kupuje się raczej na dwa-trzy lata, a tak,dzięki uaktualnieniom SmartDeviceBoxa, właściciel sprzętuLiebherra będzie mógł być zawsze na bieżąco.

Obraz

Wyposażone w taki moduł lodówki zaglądają więc przezwewnętrzne kamery na swoje półki, a rozpoznanie przeróżnejprzecież w swojej formie żywności możliwe jest dziękikomunikacji z Microsoft Cognitive Services Computer Vision. Zobejrzanej w ten sposób zawartości powstaje lista tego, co mamy wdomu. Jeśli czegoś nie udało się rozpoznać, lodówka poprosi opomoc – oczywiście z wykorzystaniem interfejsu głosowego.

W niemal pustej lodówce samotnego kawalera poradzić sobie łatwo
W niemal pustej lodówce samotnego kawalera poradzić sobie łatwo

Ostatni etap jest już prosty – z pomocą aplikacji mobilnej(dostępnej na Androida, iOS-a i Windows Mobile) powstająinteligentne listy zakupowe, dzięki którym w sklepie spożywczymkupimy tylko to, co faktycznie potrzebujemy. Z czasem może aplikacjataka pozwoli samodzielnie zamawiać zakupy w internetowym sklepie? Tojednak drobiazg, w porównaniu z wyzwaniem, jakim jest poprawnerozpoznanie tych wszystkich obiektów, jakie pojawić się mogą wlodówce. Weźmy choćby mleko o różnych stopniach tłustości,dostępne w przeróżnych kartonach, butelkach plastikowych iszklanych, a nawet foliowych woreczkach – co łączy te wszystkieformy opakowania?

Stworzona przez naukowców Microsoftu ogólna wizja produkówżywnościowych, bazująca na milionach typowych obrazów produktówspożywczych, jest więc uzupełniana szkoleniem na nowych,konkretnych produktach, dostarczanych przez kupujących.Wykorzystanie przetwarzania w chmurze sprawia zaś, że lodówki ucząsię od siebie nawzajem – wystarczy by nowy produkt tylko razpojawił się w jednej z nich i został „nauczony”, a znać gobędą wszystkie inne lodówki Liebherra.

Póki co rozwiązanie jest wciąż prototypem, ale Liebherrspodziewa się, że już w przyszłym roku w sklepach będziemy moglikupić napędzane microsoftową sztuczną inteligencją lodówki,które zdejmą z konsumentów obowiązek pamiętania, co w nich mają.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)